Svátek má: Zita

Regiony

Velikost textu:

Partnerství se Zakarpatím získává zcela nové rozměry

Partnerství se Zakarpatím získává zcela nové rozměry

Desetiletá spolupráce Kraje Vysočina a Zakarpatí se nově přesouvá nejen na úroveň složek integrovaného záchranného systému, ale nyní i mezi podnikatele. 

Hejtmana Běhounka vítají na Zakarpatské Ukrajině
6. října 2017 - 11:00

Zásadně se podařilo posunout i výuku českého jazyka na Ukrajině a na již aktivní partnerství hasičů obou regionů navazují nyní policisté. V rámci pracovní cesty zástupců Kraje Vysočina v čele s hejtmanem Jiří Běhounek došlo minulý týden i na slavnostní předávání letos realizovaných projektů.

Byly to např. rekonstrukce víceúčelové budovy v obci Rodnykova Huta. Z kufříků známých všem prvňáčkům Kraje Vysočina se těší i žáčci základní školy v Lazeščyně, vesnice v horách na východu Zakarpatské oblasti.
 
„Společná historie z období první republiky naše národy spojuje, a možná proto se společným aktivitám tolik daří. Výsledky práce partnerství Vysočiny a Zakarpatí jsou známé už i na celostátních úrovních," uvedl pro Novinkyvysocina.cz hejtman Jiří Běhounek.

Následně doplnil, že ve spolupráci s Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR se podařilo zajistit pro studenty bohemistiky užhorodské univerzity lektorku českého jazyka, která přispěje ke vzdělávání nových pedagogů.

Vysočinu navštívili stážisté sociálních služeb ze Zakarpatí

A že stále se zvyšující poptávka ukrajinských dětí po výuce českého jazyka na základních školách totiž často naráží na nedostatek učitelů.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)