Svátek má: Jeroným

Regiony

Velikost textu:

Opravy a modernizace krajských škol vyjdou na více než půl miliardy

Opravy a modernizace krajských škol  vyjdou na více než půl miliardy

Krajské střední školy o prázdninách prochází plánovanými opravami. Stavební firmy využívají doby školního volna k provedení nejen běžných, ale i mimořádných prací.

Gymnázium Žďár nad Sázavou, úprava vstupu
11. srpna 2022 - 11:00

Kromě malování, generálních úklidů, drobných úprav a revizí jde o náročné výměny střech, elektroinstalací, odpadů nebo opravy fasád. „V letošním roce má Kraj Vysočina na celoroční investice, opravy, modernizace, ale i projektovou přípravu nových akcí ve školství narozpočtováno 524 miliónů korun,“ uvedl radní Kraje Vysočina pro oblast majetku Karel Janoušek.
 
„Vedení kraje se ve spolupráci s ředitelstvími škol vždy snaží naplánovat největší objem stavebních prací na léto. Ve školách není běžný provoz a harmonogram prací neomezuje pohyb po budovách a výuku. Vedle těchto akcí jsou však v běhu i víceleté projekty. Ty probíhají většinou za provozu a jejich délku víceméně ovlivňuje i přizpůsobení prací běžnému chodu školy. Takovými projekty jsou například generální oprava domova mládeže při Střední průmyslové škole Třebíč nebo domova mládeže SOŠ, SOU a ZŠ Třešť. V těchto případech je vždy nutné stavby etapizovat,“ upozorňuje radní Kraje Vysočina pro oblast školství Jan Břížďala a dodává, že v případě Třeště se jedná o modernizaci prvních 24 pokojů z celkových 184, které se původně zařizovaly v roce 1985. „Jde čistě o interiérovou opravu, vyměníme podlahy, sanitární zařízení, dlažby na společných chodbách, osvětlení, vymalujeme. Nový nábytek vyrobí učni oboru truhlář. Následovat bude postupně modernizace dalších pater objektu,“ popisuje Jan Břížďala.

V těchto dnech Kraj Vysočina dokončuje novostavbu svářečské školy a dílen na Školní ulici pro Střední školu průmyslovou, technickou a automobilní Jihlava, zároveň finišují přípravy na rekonstrukci ručních dílen, které provozuje tatáž škola na jihlavské Polenské ulici. Nově budou moci zahájit výuku i v gastrostudiu za 13 miliónů korun na Obchodní akademii a Hotelové škole v Havlíčkově Brodě. Gymnázium, SOŠ a VOŠ Ledeč nad Sázavou čeká v příštím roce naplánovaná rekonstrukce střechy nad kuchyní i internátem.

Ještě před zahájením žní se podařilo zprovoznit novou sušku na Školním statku Humpolec za cca 74 miliónů korun, v areále statku kraj dokončuje opravu fasády a kotelny domova mládeže, práce za 13 miliónů korun budou hotové v říjnu. Těsně před zahájením jsou práce na rekonstrukci dílen pro SPŠ a SOU Pelhřimov na Křemešnické ulici. „Jedná se o demolici objektu uvnitř areálu, na jehož místě vznikne budova dílen, učeben a jejich zázemí o třech nadzemních podlažích. Součástí zakázky je i zateplení sousední budovy, demontování falešné mansardové střechy, vybudování nové střešní konstrukce s izolací, výměna oken, rekonstrukce systému větrání s instalací nových vzduchotechnických jednotek s rekuperací odpadního tepla, venkovní stínící technika, úprava topného systému, rozvodů ústředního topení, korekce otopných těles včetně měření a regulace a také rekonstrukce sociálních zařízení v odhadovaném rozsahu 100 miliónů korun,“ vyjmenovává Karel Janoušek.Střední škola stavební Třebíč bude mít už v září nově opravenou tělocvičnu a nádvoří celkem za cca 27 miliónů korun, v novém budou cvičit i na třebíčském gymnáziu. Tamní obchodní akademie a hotelová škola otevře rekonstruované kadeřnictví a na střední škole v Moravských Budějovicích kraj dokončil dvouletou rekonstrukci střechy. Následovat bude připravená generální rekonstrukce domova mládeže za předpokládaných 15 miliónů korun.

Jednou z největších krajských investičních akcí ve školství je výstavba nové tělocvičny pro VOŠ a SPŠ Žďár nad Sázavou. Novostavbu za cca 140 miliónů korun budou moci žáci i veřejnost města využívat už v druhé polovině příštího roku. Intenzivně se pracuje také na rekonstrukci kanalizace a dílen pro Hotelovou školu Světlá a SOŠ řemesel ve Velkém Meziříčí. Také VOŠ a SOŠ Bystřice nad Pernštejnem se připravuje na výměnu oken, která je v plánu během příštího roku.

Aktuální přehled všech letos dokončených, rozpracovaných i připravovaných projektů na školském majetku Kraje Vysočina čítá zhruba stovku položek.

NovinkyVysočina informovala Jitka Svatošová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)Důvěřujete vládě Petra Fialy?

Ano
transparent.gif transparent.gif
32%
Ne
transparent.gif transparent.gif
68%