Svátek má: Alexandra

Regiony

Velikost textu:

Obyvatelé Helenína si musí vyměnit občanky

Obyvatelé Helenína si musí vyměnit občanky

Obyvatelé Helenína si musí vyměnit občanské průkazy. Helenín se totiž stal plnohodnotnou městskou částí, podobně jako například Heroltice. Rozhodli o tom jihlavští zastupitelé.

Ilustrační foto
5. listopadu 2018 - 11:01

To znamená, že obyvatelé nové části města nebudou mít v občanském průkazu u trvalého bydliště pouze údaj Jihlava, ale nově Jihlava – Helenín.  

„Změna adresy nezpůsobuje neplatnost dokladů, ale zakládá obyvatelům povinnost vyměnit si občanský průkaz,“ vysvětlil vedoucí jihlavského správního odboru Jan Vystrčil. Doplnil, že změnu trvalého bydliště provádí magistrát. „K výměně občanského průkazu budou obyvatelé potřebovat pouze svůj současný doklad. Nový dostanou nejpozději do jednoho měsíce, obvykle ale bývá připraven přibližně za dva týdny,“ pokračoval Vystrčil.

Změnu trvalého bydliště budou muset na úřadech nahlásit také helenínští podnikatelé. Těm však stávající živnostenská oprávnění zůstanou. Výměny dokladů se netýkají řidičských průkazů a cestovních pasů, protože v nich není adresa trvalého pobytu uvedena.Změnu bydliště není potřeba nahlásit ani na odbor životního prostředí, ani na ekonomický odbor jihlavského magistrátu.

„Změna adresy se tedy netýká poplatků za psa a popelnice,“ uvedla Renáta Kubišová Havlínová z ekonomického odboru magistrátu. 

Přednáška v Kroměříži o zahradách moravských barokních klášterů

Vznikem místní části se mění také adresní body v základních registrech, které využívají banky a pojišťovny. „Pro jistotu však doporučuji příslušnou pobočku zkontaktovat a provedení změny údaje si například telefonicky ověřit,“ upozornil vedoucí správního odboru Vystrčil.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)