Svátek má: Marián

Regiony

Velikost textu:

Obědy zdarma dostávají na Vysočině už stovky dětí

Obědy zdarma dostávají na Vysočině už stovky dětí

Nárok na oběd zdarma ve školce nebo na základní škole zadarmo by mohlo mít v aktuálním školním roce podle dostupných statistik více než 1000 dětí na Vysočině.

Ilustrační foto
6. listopadu 2018 - 11:03

V minulých letech dotace MPSV, které mezi partnerské školy rozděluje Kraj Vysočina, pomohly zhruba 45 % dětí s nárokem na potravinovou pomoc. „Zájem o obědy zdarma stoupá. Před třemi lety se k partnerství, tedy do projektu, zapojilo 40 regionálních škol, dnes jich evidujeme 63,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.

Rodiny se do tzv. hmotné nouze, tedy do stavu, kdy mají na obědy zdarma, dostávají často z důvodů vážné nemoci člena rodiny, úmrtí, rozvodu... Díky obědům zdarma se daří udržet u dětí jejich pozornost, zlepšovat jejich psychiku i docházku. Peníze na obědy nejdou přímo rodičům, ale Kraj Vysočina je přerozděluje konkrétním školám a  děti dostávají podporu ve formě školního oběda.


„Proč o podporu žádá ročně zhruba polovina rodičů vytipovaných dětí si vysvětlujeme přirozenou sociální migrací, kdy se rodiny z důvodů snížení nákladů na bydlení sestěhovávají do jednoho místa, zlepšující se finanční situací rodin, ale také v některých případech nezájmem rodičů o řešení nepříjemné situace,“ popisuje Pavel Franěk.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)