Svátek má: Jitka

Regiony

Velikost textu:

O Horácké aréně bude jasno v listopadu. Rozhodují peníze

O Horácké aréně bude jasno v listopadu. Rozhodují peníze

S velkým napětím bude vedení města vyhlížet letošní listopad. V uvedeném měsíci se totiž s největší pravděpodobností rozhodne, jestli Jihlava dostane od státu 300 milionů korun na výstavbu nové multifunkční Horácké arény.

Vizualizace Horácké arény.
19. října 2021 - 11:00

Pokud město peníze od státu prostřednictvím Národní sportovní agentury (NSA) nedostane, bude uskutečnění záměru ohroženo. A právě o této situaci mimo jiné diskutovali jihlavští zastupitelé na svém posledním jednání.

„Předseda NSA v televizi jednoznačně prohlásil, že agentura nebude v žádném případě podporovat multifunkční haly,“ oznámil zástupce opozice Pavel Šlechtický (KSČM). Chtěl vědět, jak se k tomu radnice postaví. Podle náměstka jihlavské primátorky Petra Ryšky (ODS) však má NSA vypsaných hodně dotačních titulů. Ubezpečil, že se na multifunkční halu vztahuje výzva na nadregionální sportovní infrastrukturu.

Zastupitelé se také ptali, kdy se město dozví, jestli dostane od státu 300milionovou dotaci. „Probíhá vyhodnocení, bo­hužel teď to na NSA není úplně priorita. Nás to velice mrzí. S největší pravděpodobností definitivní výsledek budeme znát až v listopadu,“ přiblížil Ryška.

Manažer výstavby multifunkční arény v Jihlavě, radní David Beke (ODS), zmínil, že město má pro arénu podporu téměř všech velkých sportovních svazů v zemi. Koaliční zastupitel Jaromír Kalina (KDU-ČSL) upozornil, že městu dramaticky ubývá čas. Kvůli statickému posudku na střechu stávajícího zimního stadionu musí totiž začít se stavebními pracemi po skončení hokejové sezóny 2021-2022.Kalina zdůraznil, že na příspěvek od státu je vázána půlmiliardová finanční podpora od kraje. „Nebojujeme o 300, ale o 800 milionů korun. Protahuje se to neuvěřitelně a je pro mě nepřijatelné, že se nechce rozhodovat ještě před volbami do Poslanecké sněmovny,“ kritizoval postoj NSA.

Město nyní optimalizuje projekt arény tak, aby její výstavba stála do 1,4 miliardy korun. To, co nepokryje krajská a státní dotace, bude muset dofinancovat město.  Jihlavští zastupitelé dále schválili finanční částku ve výši 20 milionů korun na stavební dozor výstavby. Zde panovala shoda mezi koalicí i velkou částí opozice.

Pro bylo 30 z celkem 36 přítomných zastupitelů. Hlasování se zdrželo pět zástupců ANO a Jaromír Kalina.  
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)