Svátek má: Julie

Regiony

Velikost textu:

Novorozené děti v Havlíčkově Brodě bude hlídat 20 monitorů dechu

Novorozené děti v Havlíčkově Brodě bude hlídat 20 monitorů dechu

Nadace Křižovatka předala v pondělí 11. září 2023 20 monitorů dechu v celkové hodnotě  50.000,- Kč na Dětské oddělení havlíčkobrodské nemocnice.

Ilustrační foto
13. září 2023 - 11:00

Dar z rukou ředitelky Štěpánky Pokorníkové převzala primářka MUDr. Mgr. Magdalena Chvílová Weberová. Velmi děkujeme společnostem TBA Plastové obaly, CATUS, B:TECH a OSIVA, které dar do nemocnice financovaly.

Předávání se zúčastnila i Mgr. Karolína Vyčichlová, zástupce sponzora Lékárny Dr. Max s jejich značkou BEBELO. V letošním roce byla zahájena mimořádná spolupráce mezi Nadací Křižovatka a společností Česká lékárna holding, která zajistila nákup 200 kusů monitorů dechu. Podpoří tak nejen několik nemocnic v ČR, ale také sociálně slabé maminky, které si mohou přístroj v porodnici zapůjčit domů pro svoje miminko.

„Naší hlavní činností je zprostředkování předání monitorů dechu mezi dárcem a nemocnicí. Společně se nám daří zajišťovat postupné obnovování těchto citlivých přístrojů v 70 nemocnicích v celé ČR. Během prvního roku života dítěte totiž může dojít k nepravidelnému dýchání nebo dokonce k zástavě dechu. Zpomalení nebo zástavu dechu může způsobit jak Syndrom náhlého úmrtí kojenců, tak nachlazení, vysoké horečky či jiný chorobný stav. Při dechové zástavě delší než 20 vteřin nebo při snížení dechové frekvence pod 10 dechů za minutu upozorní zvukový a světelný signál přístroje personál nemocnice nebo rodiče, díky čemuž může být dítěti ihned poskytnuta první pomoc. Monitor zároveň dokáže odhalit i mělké dýchání či apnoické pauzy.“ popsala ředitelka nadace, Mgr. Štěpánka Pokorníková.


          
O Nadaci Křižovatka
Nadace Křižovatka se jako jediná nadace v České republice aktivně věnuje podpoře povědomí veřejnosti o SIDS a o možnostech ochrany ohrožených dětí do 1 roku věku. Díky dárcům pomáhá nadace vybavit české nemocnice a porodnice monitory dechu Babysense, který je registrován u Ministerstva zdravotnictví ČR jako zdravotnická pomůcka a prošel několikaletými klinickými testy. Tento monitor dechu hlídá nejen zástavu dechu, ale také apnoe pauzy (bezdeší), a jakékoliv nepravidelnosti dechu děťátka. V případě potíží okamžitě spustí alarm, aby přivolal pomoc dospělého, který může včas poskytnout dítěti první pomoc.

Za 28 let své existence se nadaci podařilo díky štědrosti sponzorů a dárců vybavit novorozenecká a dětská oddělení českých nemocnic  11.200 monitory dechu v celkové hodnotě bez mála 40 milionů Kč.

O projektu „Maminko, dýchám“
Cílem a smyslem projektu „Maminko, dýchám“ je vybavit monitorem dechu každou postýlku pro miminko na porodnických, novorozeneckých a JIP odděleních nemocnic v České republice. Dále pak umožnit rodičům výpůjčku monitoru dechu na nezbytně nutné období, když odcházejí z porodnice se svým dítětem domů.


NovinkyVysočina.cz informovala Mgr. Černo Petra, tisková mluvčí, Nemocnice Havlíčkův Brod.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:Nemocnice Havlíčkův Brod)Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
67%
Ne
transparent.gif transparent.gif
17%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
16%