Svátek má: Emil

Regiony

Velikost textu:

Novoměstská Horácká galerie získá nový depozitář

Novoměstská Horácká galerie získá nový depozitář

Kraj Vysočina plánuje do dvou let začít s opravou zámeckého areálu v Novém Městě na Moravě, ve kterém má své sídlo Horácká galerie. 

Horácká galerie v Novém Městě na Moravě
12.září 2017 - 11:00

Rekonstrukce památkově chráněného areálu se dotkne severního křídla hospodářských objektů, které je v současné době využíváno jako provizorní sklad.

Po opravě by mělo sloužit jako depozitář pro uložení části sbírkového fondu galerie, zejména skla a některých plastik. Náklady jsou odhadovány na 16 milionů korun a kraj je plně pokryje z vlastního rozpočtu.
 
„Horácká galerie dlouhodobě bojuje s nedostatkem prostoru pro uložení vlastního sbírkového fondu, část děl proto musí být uložena přímo v původně určených výstavních prostorách galerie," sdělila pro Novinkyvysocina.cz Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.


Podle Fischerové ono uložení nyní způsobuje omezení pohybu návštěvníků. Opravou části hospodářských budov vznikne vhodný prostor pro depozitář a zároveň se do uvolněných reprezentativních prostor vrátí výběr ze sochařské tvorby Karla Pokorného a Josefa Mařatky.

V roce 2018 bude probíhat zpracování projektové dokumentace, se stavebními pracemi by se mohlo začít už v roce 2019.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)