Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Nové ulice v Jihlavě upozorní na ztracená česká území

Nové ulice v Jihlavě upozorní na ztracená česká území

Kladská, Lužická, Podkarpatská, Slovenská a Žitavská. Tak se budou jmenovat nové jihlavské ulice, které vzniknou v souvislosti s výstavbou v části Horního Kosova Buková.

Ilustrační foto
8. července 2019 - 11:00

Nové názvy ulic schválili jihlavští zastupitelé. „Navrhované názvy ulic jsou odvozeny z historických a zeměpisných území našeho státu. Žánrově navazují na pojmenování ulic v dané lokalitě – Česká, Moravská, Slezská,“ vysvětluje se v podkladech pro zastupitele.

Schválení nového názvu ulic předcházela krátká diskuze zastupitelů. „Přimlouvali bychom se za to nedrobit území na tolik ulic, protože to tady vychází, že bude jedna ulice třeba pro deset domů. Asi bychom si brzy vyčerpali nějaké vhodné názvy,“ poznamenal exnáměstek jihlavského primátora Radek Popelka (ANO).

Radní Jaroslav Vymazal (ODS) na rozdíl od Popelky pronesl, že návrh má myšlenku i logiku. „Mě tento návrh potěšil, protože máme v této oblasti pojmenované ulice podle našich partnerských měst (Purmerendská, Heidenheimská a Užhorodská – pozn. red.),“ řekl mimo jiné k návrhu exprimátor za ODS.

Předseda Finančního výboru a zastupitel Jiří Pokorný (ANO) přišel s protinávrhem. Z pěti malých ulic chtěl udělat ulice dvě. Navrhl jejich názevy jako Slovenská a Podkarpatská.„Tím budeme korespondovat i s oblastí vedle, kde máme Českou, Moravskou a Slezskou ulici. Slovensko a Podkarpatí souvisí také s první republikou,“ poznamenal.

Dodal, že v případě Lužice, Žitavy a Kladska jsme historicky někde jinde. Pokorného protinávrh však nebyl přijat, protože pro něj hlasovalo pouze 14 z 34 přítomných zastupitelů.

Schválen byl nakonec původní návrh, podle kterého budou ulice pojmenované Kladská, Lužická, Podkarpatská, Slovenská a Žitavská. Pro hlasovalo 25 z 34 přítomných zastupitelů z řad koalice i opozice. Proti nebyl nikdo. Hlasování se zdrželo osm opozičních zastupitelů a koaliční náměstek jihlavské primátorky Vít Zeman (Žijeme Jihlavou).

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)