Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Nové expozice hradu Roštejna jsou už otevřeny

Nové expozice hradu Roštejna jsou už otevřeny

Po více než dvou letech stavebních a instalačních prací se v sobotu veřejnosti poprvé otevřely kompletní nové expozice na hradě Roštejně u Třeště.

Expozice hradu Roštejn
7. července 2019 - 11:00

Roštejn v roce 1915 po úderu blesku vyhořel, a nedochoval se takřka žádný původní mobiliář loveckého hradu. Proto jsou nově vybudované moderní expozice pojaty jako tematické, navíc s důrazem na interaktivní složku.

Část nově pojaté prohlídkové trasy, která je věnována přírodě, lovectví a myslivosti, byla otevřena už loni nad krytým hradním ochozem.

Nyní byl zpřístupněn její závěr s malým výstavním sálem a lesní hernou. Tady je např. instalován lovecký posed, děti tu najdou hmatové aktivity a hry. Na lesní hernu navazuje aktuálně zpřístupněná nová expozice v hradním paláci. Ta nese název Lovecké sídlo v proměnách dějin.

Na rozdíl od přírodovědné trasy absolvují návštěvníci tuto interiérovou trasu s průvodcem. Jak vysvětlila kastelánka hradu Kateřina Rozinková, budou průvodci využívat tablet, z něhož budou spouštět několik interaktivních prvků.

Sem patří projekce fází stavebního vývoje hradu, animace prostřené tabule, popisky k nástěnné malbě koně, popisy maleb erbů apod.


„Spíše než na jména a data je kladen důraz na smyslové vjemy a zážitky,“ avizují autoři expozice. Restaurovány byly vystavené olejomalby a nábytek. Trasa představuje moderně pojatými instalacemi nástěnné erby,  historické stolování nebo sbírku cínového nádobí.

Nová podoba prohlídkových tras vznikala souběžně se stavebními opravami, které ještě letos budou dobíhat v exteriéru hradu. „Pracovat se bude zejména na fasádách, a pak na finální úpravě nádvoří a předhradí,“ avizuje Rozinková.

Celá akce si vyžádala přes 70 milionů Kč, z toho přes 58 milionů pokrývá evropská dotace.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)