Svátek má: Valdemar

Regiony

Velikost textu:

Neštěstí středověkého hrnčíře přineslo štěstí archeologům

Neštěstí středověkého hrnčíře přineslo štěstí archeologům

Archeologové učinili v jihlavské ulici U Skály unikátní nález. Našli středověkou hrnčířskou pec, kterou datují na konec 13. popřípadě počátek 14.století.

Místo unikátního nálezu
22. září 2019 - 11:00

K odhalení pece došlo při přípravných pracích výstavby bytového domu U Skály. „Stává se velice zřídka, že něco takového najdeme,“ sdělil  vedoucí výzkumu archeolog Šimon Kochan z jihlavské pobočky Archai Brno.

Archeolog zmínil, že neměli vůbec tušení, že by v uvedených místech mohli něco podobného nalézt. „Je to dost daleko od středověkého města i od staré Jihlavy, což vlastně byla osada s Jánským kostelíkem, která je odsud vzdušnou čarou asi 300 metrů,“ podotkl vedoucí výzkumu.

Doplnil, že k zatím poslednímu známému nálezu pece na území Jihlavy došlo v 90. letech minulého století v Křížové ulici. To, že hrnčířská pec byla nalezena tak daleko od středověkého města si vysvětluje také tehdejšími „bezpečnostními předpisy“.   


„Hrnčířství se ve středověku snažili dostat z města pryč také kvůli tomu, že tu bylo velké nebezpečí požáru, protože většina domů byla tehdy z velké části ze dřeva,“ vysvětlil.

Pec v ulici U Skály má i další zvláštnost. Archeologové v ní nalezli zachovanou keramiku. Podle Kochana se středověkému hrnčíři nepovedl výpal a pec se mu patrně zhroutila nebo se jinak poškodila.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)