Svátek má: Jarmil

Regiony

Velikost textu:

Nejvíc vězňů z kraje Vysočina pochází z Jihlavy

Nejvíc vězňů z kraje Vysočina pochází z Jihlavy

Nejvíc obyvatel ve výkonu trestu ze všech obcí na Jihlavsku v přepočtu na počet občanů s trvalým bydlištěm má momentálně Otín. Víska nedaleko Stonařova s 86 lidmi má momentálně za mřížemi jednoho z nich.

Ilustrační foto
19. dubna 2019 - 11:00

Aktuálně tak má 1,16 procent svých obyvatel ve vězení. Ukazují to aktuální data od Vězeňské služby České republiky. Server irozhlas.cz je spojil s údaji o počtu obyvatel a vytvořil interaktivní mapu, která nabízí netradiční pohled na rozložení kriminality.

„Příležitosti pro páchání kriminality jsou v prostoru rozmístěné extrémně nerovnoměrně. V některých regionech Česka se vyskytuje daleko menší počet kriminálních příležitostí a důvodů s trestnou činností začít,“ komentuje mapu sociální geograf Martin Šimon, který prostorové vzorce kriminality dlouhodobě studuje.

Mapa ukazuje místa trvalého pobytu vězněných osob. Ta se mohou lišit od míst, kde ke zločinům dochází. Většina se jich totiž odehrává ve velkých městech – jen v Praze evidují policisté třetinu všech tuzemských trestných činů.

Na Vysočině je ale v porovnání s ostatními kraji v Česku počet vězňů relativně zanedbatelný. Kriminalita v našem regionu patří v tuzemsku mezi nejmenší. Potvrzuje to i pohled na počet vězňů s trvalým bydlištěm ve městech na Jihlavsku.

V Jihlavě, Telči, Třešti, Brtnici i Polné je v přepočtu na počet obyvatel výsledné číslo prakticky zanedbatelné. Nejhůř je na tom krajská metropole, kde z 50724 obyvatel aktuálně „sedí“ 119 lidí, což vyjádřeno procenty činí 0,23 z celkového počtu trvale žijícího obyvatelstva.

Následuje Třešť (0,17%), Brtnice (0,11), Telč (0,07) a Polná, která žebříček uzavírá s 0,04 procenty. Ve městě trvale žije 5.149 obyvatel a z tohoto počtu jsou momentálně ve výkonu trestu jen dva muži.

(pšt, novinkyvysocina,cz, zdroj: Jihlavské listy)