Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Nejmladší obyvatele má Uhřínov, nejstarší Vysoká Lhota

Nejmladší obyvatele má Uhřínov, nejstarší Vysoká Lhota

Nejmladší obyvatele na Vysočině má podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) Uhřínov na Žďársku. Na začátku tohoto roku tam žilo 371 lidí, jejich průměrný věk byl 34 let.

Uhřínov na Žďársku.
4. ledna 2022 - 11:00

Starosta Pavel Uchytil řekl, že se tam minulé roky dost stavělo. Nejrychleji stárne Vysoká Lhota na Pelhřimovsku, která byla zkraje letoška nejmenší samostatnou obcí kraje i Česka. Věk 14 obyvatel této vsi převyšuje v průměru 66 let. Data zveřejnil ČSÚ ve statistické ročence Kraje Vysočina za rok 2021.

Uhřínov je šest kilometrů od Velkého Meziříčí, na tamním hřbitově je pochovaný básník Jan Zahradníček. Počet obyvatel Uhřínova se od druhé poloviny 90. let podle statistik zvýšil o víc než 40 procent. „V posledních asi 15 letech tady vyrostla nová zástavba," řekl starosta. Pozemky tehdy prodávala obec, domů přibyly více než tři desítky.

Usazovaly se tam rodiny, které hledaly klid, do města přitom dojedou za pět deset minut. Podle statistiků bylo na konci roku 2020 v Uhřínově sto dětí do 14 let. Naopak lidí, kterým bylo 65 a víc let, žilo v obci jen 43.

Minulých několik let měla nejnižší věkový průměr obyvatel na Vysočině obec Zbinohy poblíž Větrného Jeníkova na Jihlavsku, kde žilo koncem minulého roku 98 lidí.

Vysoká Lhota poblíž Pacova je nejmenší obcí Vysočiny a zároveň obcí s nejvyšším průměrným věkem obyvatel dlouhodobě. Na konci roku 2020 nežilo v této vesnici žádné dítě. Z celkových 14 stálých obyvatel bylo 11 ve věkové kategorii nad 64 let.

V Kraji Vysočina je 704 samostatných obcí. Krajská Jihlava měla na začátku tohoto roku 51.125 obyvatel s průměrným věkem 42,9 roku.
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)