Svátek má: Andrea

Regiony

Velikost textu:

Nastane obrat k lepšímu? Na Vysočině nezaměstnanost stoupla

Nastane obrat k lepšímu? Na Vysočině nezaměstnanost stoupla

Na Vysočině se počet nezaměstnaných v červenci zvýšil o 418 a na konci minulého měsíce bylo v kraji bez práce 11.006 lidí. Nezaměstnanost kvůli tomu v porovnání s letošním červnem stoupla o dvě desetiny procentního bodu na 3,2 procenta.

Ilustrační foto
8. srpna 2020 - 11:00

Vyplývá to z údajů Úřadu práce ČR. Nabídka pracovních míst se na Vysočině minulý měsíc mírně zvýšila. Zaměstnavatelé na konci července hledali 10.406 pracovníků, o 185 víc než v červnu.

Nezaměstnanost ovlivňují vládní opatření proti dopadům nemoci covid-19. Stejně jako v minulých letech se podle analytika jihlavského úřadu práce Pavla Literáka v červenci do evidence úřadu práce hlásili pracovníci ze školství. Svoji roli podle něj hraje také mírně snížená aktivita firem kvůli dovoleným. Vývoj v nejbližších týdnech se podle něj odhaduje obtížně, předpokládá spíš další mírný růst nezaměstnanosti.

Shodně o dvě desetiny procentního bodu stoupla v červenci nezaměstnanost na Havlíčkobrodsku a na Jihlavsku, zatímco okresy Třebíč a Žďár nad Sázavou vykázaly růst o jednu desetinu procentního bodu.

Na Pelhřimovsku zůstala nezaměstnanost na červnových 2,2 procentech. Tento okres má dlouhodobě nejnižší nezaměstnanost na Vysočině a jednu z nejnižších v Česku. Nižší podíl lidí bez práce měly na konci července jen okresy Rychnov nad Kněžnou, Praha - východ a Jindřichův Hradec. Úřad práce přitom na Pelhřimovsku nabízí skoro 2900 volných pracovních pozic, nejvíc na Vysočině.

Druhý nejvyšší počet neobsazených pracovních míst, přes 2800, je na Vysočině v okrese Jihlava. Nejmenší výběr mají lidé na Havlíčkobrodsku, kde zaměstnavatelé hledají okolo 1300 pracovníků.


Vývoj nezaměstnanosti na Vysočině letos zjara ovlivnila opatření proti šíření koronaviru. V dubnu nezaměstnanost v kraji stoupla o tři desetiny procentního bodu na tři procenta a o další desetinu na 3,1 procenta v květnu. V červnu se nezaměstnanost vrátila na dubnová tři procenta.

V červenci 2019 bylo na Vysočině bez práce 8736 lidí, což představovalo nezaměstnanost 2,4 procenta. Volných pracovních míst bylo před rokem na Vysočině 11.179.

V Česku se nezaměstnanost letos v červenci zvýšila na 3,8 procenta. Zvýšila se v 66 okresech, zatímco v 11 okresech počty lidí bez práce od června klesly.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)