Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Na závod Jízda nepravidelnosti dorazilo 30 historických motocyklů

Na závod Jízda nepravidelnosti dorazilo 30 historických motocyklů

Nezáleží na rychlosti, ale na podobnosti dvou časů. To je filozofie Jízdy nepravidelnosti. Již čtvrtý ročník uvedeného závodu se uskutečnil ve Štokách.

Účastník Jízdy nepravidelnosti
2. září 2019 - 11:01

Závodníci na historických motocyklech dvakrát projeli 17kilometrovým okruhem okolo Štok. „Jedou se dvě kola a ty časy se musí k sobě co nejvíce přiblížit. Druhé kolo se jede obráceně, proto tomu říkáme Jízda nepravidelnosti,“ vysvětlil místopředseda Automotoklubu Jihlava Eduard Marek, který je jedním z organizátorů závodu. Doplnil, že jezdci si své časy nemohou měřit, protože by jim za to hrozila diskvalifikace.

„Závodníci mohou použít pouze tachometr nebo vlastní odhad,“ podotkl. Letošního závodu nepravidelnosti se zúčastnilo 30 závodníků, především na českých motocyklech Jawa a ČZ. Ze zahraničních značek měl největší zastoupení německý motocykl NSU, na kterém přijeli čtyři účastníci závodu.

Podmínkou pro účast je, že motocykl musí být vyrobený do roku 1970. Jezdci během závodu zdolávali 17kilometrový okruh. Vedl z autokempu Štoky lesem do Smrčné přes Petrovice a zpět do autokempu.Po jeho zdolání jeli motorkáři zmíněný okruh podruhé, ale naopak. Při tomto druhém závodě se snažili co nejvíce přiblížit svému prvnímu času. V závodě nakonec zvítězil Pavel Buček se strojem NSU 251 OSL z roku 1939, který měl mezi oběma koly rozdíl v časech pouhou jednu sekundu.

Druhý Oldřich Báťa na Jawě 250 – Pérák z roku 1950 si zajel pro stříbro se sedmisekundovým rozdílem mezi oběma koly. Třetí skončil František Sinetár s motocyklem ČZ 125 z roku 1967, kterému zaznamenali rozdíl v časech mezi oběma koly deset sekund.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)