Svátek má: Monika

Regiony

Velikost textu:

Na Vysočině ubylo obyvatel, kraj má nejnižší podíl rozvedených

Na Vysočině ubylo obyvatel, kraj má nejnižší podíl rozvedených

Na Vysočině ubylo v minulých deseti letech 8048 obyvatel, loni mělo v tomto kraji obvyklý pobyt 497.517 lidí. Cizinců mezi nimi bylo 2,1 procenta.

Ilustrační foto
19. ledna 2022 - 11:00

Podle loňského sčítání lidu patří Vysočina mezi kraje s vyšším průměrným věkem obyvatel, kde ale také žije největší podíl lidí v manželství a kde je nejnižší podíl rozvedených. Vysočina patří rovněž mezi regiony s nadprůměrným podílem věřících. Vyplývá to z prvních výsledků sčítání, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).

Průměrný věk obyvatel Vysočiny je podle sčítání 43,4 roku, průměr v Česku je nižší o 0,7 roku. O něco vyšší průměrný věk obyvatel mají kraje Karlovarský, Královéhradecký a Zlínský. Nejmladší obyvatele měla loni Praha, kde byl věkový průměr 41,4 roku.

Mezi obyvateli ve věku od 15 let tvořili svobodní lidé na Vysočině 29,2 procenta, což byla v porovnání s ostatními kraji nejmenší část. V manželství vloni na Vysočině žilo 50,4 procenta obyvatel, to byl nejvyšší podíl mezi kraji. Vysočina měla v Česku zároveň nejnižší podíl rozvedených lidí, který představoval 11,6 procenta obyvatel.


Cizí státní občanství mělo před rokem na Vysočině 10.320 obyvatel, druhý nejnižší počet mezi kraji. Méně cizinců žilo jen ve Zlínském kraji. V ČR žilo v součtu 490.438 lidí s cizím státním občanstvím, nejvyšší počet, přes 177.000, v hlavním městě.

K české národnosti se na Vysočině, která je na pomezí Čech a Moravy, přihlásilo skoro 59 procent obyvatel a k moravské národnosti 22.121 lidí, což je 4,4 procenta obyvatel. Žádnou národnost v tomto kraji nevybralo 32,1 procenta lidí.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)