Svátek má: Blanka

Regiony

Velikost textu:

Na Vysočině se v létě ubytovalo turistů víc než vloni

Na Vysočině se v létě ubytovalo turistů víc než vloni

Turistů nocujících na Vysočině bylo letos v létě o 7,8 procenta víc než před rokem. Pokles návštěvnosti ubytovacích zařízení z první poloviny roku způsobený epidemií tento nárůst ale nevyrovnal.

Ilustrační foto
11. listopadu 2020 - 11:00

Od července do konce září se v kraji ubytovalo 253.676 lidí. Zahraničních návštěvníků sice přijelo podstatně méně, ale mezi domácími turisty se zájem o Vysočinu zvýšil. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Vysočina se v letošním třetím čtvrtletí zařadila mezi šest krajů v ČR, které měly lepší návštěvnost než před rokem. V celém Česku se počty nocujících turistů v meziročním porovnání snížily o 20,7 procenta na necelých šest milionů. Největší propad měla Praha, kam během léta v porovnání s loňskem přijela jen asi třetina turistů.

Ubytovatelé na Vysočině tradičně hostí převážně domácí klientelu. Cizinců od letošního července do konce září ubytovali 15.422, což bylo o 43,5 procenta méně než před rokem. Počet domácích návštěvníků se ale meziročně zvýšil o 14,6 procenta na 238.254 osob. V porovnání s loňskem prodloužili turisté letní pobyty na Vysočině o 10,6 procenta. V kraji strávili v součtu přes 767.193 nocí.

Od začátku roku do konce září se ale počty nocujících hostů na Vysočině snížily o 24,2 procenta. Během těchto devíti měsíců se na Vysočině ubytovalo celkem 375.534 lidí. U zahraniční klientely zaznamenali hoteliéři meziroční pokles o víc než polovinu, tuzemských hostů přijelo o pětinu méně než před rokem.

Prodej ubytovacích služeb byl kvůli koronaviru v Česku zakázaný od 15. března. Hotely, penziony a další ubytovací zařízení mohla znovu otevřít 25. května. Teď jsou kvůli šíření nemoci covid-19 znovu zavřené.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)