Svátek má: Julie

Regiony

Velikost textu:

Na Vysočině se nedá koupat jen v Kachličce, voda je horší i jinde

Na Vysočině se nedá koupat jen v Kachličce, voda je horší i jinde

Hygienici na Vysočině potvrdili zákaz koupání v rybníku Kachlička, který vydali koncem června. Kvalita vody se v posledním týdnu zhoršila v obou přehradách Pelhřimovska.

Ilustrační foto
4. srpna 2019 - 11:00

Přehrada Trnávka se zařadila mezi rekreační plochy se zhoršenou jakostí vody, Sedlice už je kvůli znečištění nevhodná ke koupání. U zbývajících pěti nádrží, které v posledních dnech kontrolovali pracovníci krajské hygienické stanice, se kvalita vody výrazněji nezměnila.

Rybník Domanínský u Bystřice nad Pernštejnem je nevhodný ke koupání od minulého týdne. Stejně jako v případě přehrady Sedlice jeho voda obsahuje hodně sinic a chlorofylu. Koupání v ní představuje zdravotní riziko hlavně pro děti a lidi s oslabenou imunitou.

Zhoršenou jakost vody mají na Vysočině kromě Trnávky také Břevnická nádrž a rybník Ředkovec na Havlíčkobrodsku a na Žďársku rybník Medlov a nádrž Pilská.


Hygienici na Vysočině toto léto sledují čistotu vody v 17 přírodních nádržích využívaných k rekreaci. Všechna místa kontrolují vždy po 14 dnech. V tomto týdnu kontrolovali jen rybníky a přehrady s největším znečištěním. Jejich voda měla teplotu kolem 24 stupňů Celsia.

Čistou vodu měly minulý týden na Vysočině rybníky Malý Pařezitý u Telče, Sykovec a Velké Dářko na Žďársku, koupací biotopy v Třešti a v Šiklově mlýně, koupaliště v Novém Městě na Moravě a v Rouchovanech i zatopený lom v Horní Cerekvi.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)