Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Na Vysočině přibylo v dubnu přes 900 lidí bez práce

Na Vysočině přibylo v dubnu přes 900 lidí bez práce

Na Vysočině přibylo v dubnu 946 nezaměstnaných a koncem měsíce nemělo práci 10.602 lidí. Nezaměstnanost se kvůli tomu zvýšila o tři desetiny procentního bodu na tři procenta, uvedl Úřad práce ČR.

Ilustrační foto
13. května 2020 - 11:00

Růst mělo všech pět okresů tohoto kraje. Volných pracovních míst evidoval úřad na Vysočině koncem minulého měsíce pořád přes 10 tisíc. Vývoj na trhu práce poznamenala opatření proti koronaviru, zatímco jindy v tomto období nezaměstnanost obvykle klesala.

"Do evidence přicházeli hlavně pracovníci z gastronomie, tedy kuchaři, číšníci a barmani, dále řidiči ve službách, a také prodavači. A ke konci měsíce ve zvýšené míře i montážní dělníci," řekl analytik jihlavského úřadu práce Pavel Literák. Doplnil, že masivnímu propouštění minulý měsíc částečně zabránil nástup sezonních prací a vládních opatření na podporu zaměstnavatelů a samostatně výdělečně činných osob.

Nejvyšší procentuální navýšení nezaměstnanosti v dubnu zaznamenalo na Vysočině Pelhřimovsko, a to o půl procenta na dvě procenta. Je to ale pořád nejnižší hodnota v kraji a čtvrtá nejnižší mezi okresy v celém Česku. Na Pelhřimovsku nemělo koncem minulého měsíce práci 981 lidí, zatímco neobsazených pracovních míst tam bylo 3109.

O čtyři desetiny procentního bodu se nezaměstnanost shodně zvýšila v okresech Havlíčkův Brod a Jihlava. O tři desetiny procentního bodu stoupla na Třebíčsku a o dvě desetiny procentního bodu na Žďársku.

Volných pracovních míst měli zaměstnavatelé na Vysočině podle evidence úřadu práce koncem dubna 10.049, což bylo o 337 méně než v březnu. Druhý nejvyšší počet volných míst po Pelhřimovsku minulý měsíc nabízelo Jihlavsko, kde jich bylo 2703.


Nezaměstnanost se na Vysočině letos mírně snižovala v únoru a v březnu, zatímco na přelomu loňska a letoška lidí bez práce přibývalo. Na konci ledna byla v kraji nezaměstnanost 2,9 procenta.

Podle Literáka se dá předpokládat, že se v nejbližších týdnech nezaměstnanost v kraji opět mírně vzroste, zatímco nabídka volných pracovních míst bude o něco menší. V Česku se v dubnu nezaměstnanost zvýšila na 3,4 procenta. Uchazečů o práci bylo víc než v březnu ve všech 77 okresech.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)