Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Na ukrajinských školách se učí česky. Díky Kraji Vysočina

Na ukrajinských školách se učí česky. Díky Kraji Vysočina

Po základních školách v Užhorodě nebo Mukačevu se na Zakarpatí, v partnerském regionu Kraje Vysočina, učí česky už i v Chustu.

Radní Fialová při návštěvě školy
2. října 2019 - 11:01

Jedna z deseti místních základních škol do svých osnov zařadila už od září češtinu. Jde o velice progresivní školu, která se kromě jazykové nabídky jako jedna z mála zaměřuje i na integraci žáků se specifickými potřebami.

„V tomto směru se vedení školy inspirovalo v základních školách zřizovaných Žďárem nad Sázavou, který je partnerským městem Chustu,“ informovala Novinkyvysocina.cz po návštěvě základní školy na Zakarpatí radní pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 
Koncem září 2019 došlo také k dlouho plánovanému uzavření historicky prvního partnerství vysočinské střední školy se střední školou na Zakarpatí. Střední škola stavební Jihlava a Technické lyceum města Chust mají společné plány zahrnující proškolování pedagogů  a výměnu žáků.

První návštěva z Chustu je v Jihlavě očekávána už v listopadu, kdy budou odsouhlaseny konkrétní plány a rozsah spolupráce. „Spolupráce mezi středními školami Vysočiny a Zakarpatí je pro nás úplnou novinkou. Už teď o ni mají zájem inaše další školy, osobně vidím potenciál v oblasti gastronomických oborů,“ říká Jana Fialová.


Zároveň připomíná, že k prvnímu partnerství pomohla i angažovanost žďárské společnosti PSK, která s chustkým lyceem spolupracuje např. při zavádění nových metod do vzdělávání, konkrétně jde o využití stavebnic Teifoc.

Hrad Litice byl založen někdy koncem 13. stol. za posledních Přemyslovců v rámci kolonizace tehdy ještě řídce osídleného pohraničního pralesa severovýchodních Čech, který byl královským majetkem.


(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)