Svátek má: Vendelín

Regiony

Velikost textu:

Na silnicích Vysočiny začíná nejrizikovější období

Na silnicích Vysočiny začíná nejrizikovější období

Strážci zákona na Vysočině v souvislosti se začátkem letních prázdnin školáků vyhlásili sérii dopravně bezpečnostních akcí.

Hlídka dopravní policie
6. července 2019 - 11:00

Podle krajské policejní mluvčí Dany Čírtkové je cílem ovlivnit nekázeň účastníků silničního provozu a snížit počet dopravních nehod na silnicích po celém regionu. Začátek letních prázdnin totiž podle strážců zákona s sebou tradičně přináší z pohledu bezpečnosti a plynulosti silničního provozu celou řadu specifik.

„Proto dohled nad bezpečností a plynulostí silničního provozu se zaměřením na všechny skupiny účastníků bude jednou z hlavních priorit policie v kraji.  Potrvá po celé prázdniny,“ uvedl  Jan Kostečka, vedoucí krajského odboru služby dopravní policie.

Řidiči osobních i nákladních automobilů, motocyklisté, cyklisté i chodci musí po celé prázdniny počítat s tím, že se s policejními hlídkami setkají nejen na dálnici D1 a silnicích I. tříd, ale také na silnicích nižších tříd, a to zejména v lokalitách, kde se nacházejí turistické a chatové oblasti.

„Pozornost zaměříme také na chodce a cyklisty, a to nejen při dopravně bezpečnostních akcích, ale také v rámci běžného výkonu služby,“ dodává Kostečka. Na Vysočině loni během dvouměsíčních prázdnin doš-lo celkem k 834 dopravním nehodám, což je o 17 dopravních nehod méně ve srovnání s prázdninami roku 2017.

Meziroční pokles představuje dvě procenta. Při karambolech zemřelo deset lidí, což je o čtyři více než za stejné období v předloňském roce. Loni bylo v průběhu měsíců července a srpna při nehodách na silnicích Vysočiny dalších 25 osob zraněno těžce (pokles o 34 procent) a 314 osob se nakonec zranilo lehce (pokles o 14 procent).


Přítomnost alkoholu v dechu byla při dopravní nehodě zjištěna u 40 účastníků. Výše hmotné škody způsobené při loňských prázdninových nehodách byla vyčíslena na 46.988.000 korun. Jde o pokles o deset procent.

Nejčastější příčinou dopravních nehod o loňských letních prázdninách v regionu byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)