Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Na miliony pro školku mají stavbaři čas do konce listopadu

Na miliony pro školku mají stavbaři čas do konce listopadu

Do konce příštího roku vznikne v Dlouhé Brtnici nová mateřinka v těsném sousedství základní školy. Do budoucna chce mít obec obě školská zařízení spojená v jeden komplex.

Staveniště pro novou školku.
5. října 2021 - 11:00

Obec na investiční akci za zhruba 35 milionů korun získala dotaci z ministerstva financí. Zvýší se kapacita z 16 na 24 dětí a součástí projektu je i výstavba školní jídelny s kuchyní. Do této chvíle musí zřizovatel jídlo dětem hromadně vozit ze sousedního Stonařova.

Stavební firma se ale musí otáčet. Dvacetimilionový příspěvek od státu totiž musí prostavět do konce listopadu Celá stavba pak má být dokončená do konce listopadu 2022. „O tom, že jsme byli se žádostí o dotaci úspěšní, jsme se dozvěděli koncem června. V srpnu jsme začali, ale zdržuje nás skalnaté podloží. Vzhledem k blízkosti budovy ZŠ musíme postupovat opatrně,“ říká k tomu starosta Luboš Krátký.

Obec navíc souběžně jedná s bankou o podmínkách poskytnutí úvěru, kterým by hradila nutnou spoluúčast na projektu ve výši 15 milionů korun se splatností na 20 let. Do mateřinky v Dlouhé Brtnici aktuálně chodí 16 dětí, což je současná maximální možná kapacita. „Nemůžeme uspokojit všechny zájemce a také s výhledem do budoucna je to pro nás málo. Navíc je to jedna z nejstarších budov v obci, takže už má svoje za sebou,“ říká starosta o nemovitosti s číslem popisným jedna.

Problém je i to, že stávající objekt mateřinky neumožňuje další rozšíření. Proto zastupitelstvo posvětilo výstavbu nového školského zařízení takzvaně na zelené louce. Stavba vzniká u  silnice směrem na Pavlov vedle současné základní školy.

Dělníci pracují na novém objektu mateřinky jen dva metry nad budovou základní školy. Jakmile se předškolní děti přestěhují do nového zázemí, bude muset už nově složené zastupitelstvo rozhodnout o dalším využití původní mateřinky. Současné vedení obce má ideu, přesunout do objektu prodejnu se smíšeným zbožím. Ta se nyní nachází v části prostor požární zbrojnice, a jak podotýká starosta, plocha objektu není ideální.


„Vezměte si, že nájemce má se vším všudy k dispozici 67 metrů čtverečních, z toho prodejní plocha je 40, a to je opravdu velmi málo. Tím pádem musí být i omezený sortiment zboží,“ dodává starosta, který v letošním roce načal už čtvrtou desítku let práce ve vedení tamního obecního úřadu.

V podzimních volbách, které připadají na podzim 2022, ale už dál kandidovat nechce. Nejen na starostu, ale ani na řadového člena zastupitelstva. Funkci vykonává v této chvíli jako uvolněný, příští rok na podzim už chce odejít do penze.


(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)