Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Myslivci dostanou zaplaceno za odstřel černé zvěře

Myslivci dostanou zaplaceno za odstřel černé zvěře

Už deset let Kraj Vysočina podporuje redukci počtů černé zvěře ve volné krajině – mimo obory - finančním bonusem.

Čelist
23. září 2022 - 11:00

Od uživatelů honiteb prostřednictvím okresních mysliveckých spolků přebírá spodní čelisti odstřelených divokých prasat. „Jde o důkaz o ulovení. Za každou přesně specifikovanou předloženou čelist kraj vyplatí 350 – 500 korun, a to podle stáří odstřeleného kusu,“ upřesňuje radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Pavel Hájek.
 
Z údajů pravidelného ročního sčítání divoké zvěře vyplývá, že počty divokých prasat v přírodě kolísají, z dlouhodobého hlediska jejich populace mírně roste. Negativní pohled na  divoká prasata vyplývá z toho, že poškozují zemědělské plodiny a zvyšují nebezpečí přenosu nákazy afrického moru prasat na domácí chovy prasat.„V letošním roce Kraj Vysočina vyplatí uživatelům honiteb za odlovené a zdokladované kusy černé zvěře cca 850 tisíc korun. Motivace odstřelu bude pokračovat i příští rok. Rada kraje souhlasila s prodloužením projektu, na který bude příští rok vyčleněno 950 tisíc korun,“ doplňuje Pavel Hájek.

Každoročně je s podporou Kraje Vysočina odloveno cca dva tisíce kusů prasete divokého. Největší podíl na tomto čísle mají myslivci z Havlíčkobrodska a Pelhřimovska.

NovinkyVysočina informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%