Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Muzeum Vysočiny Třebíč uspořádalo tradiční veletrh muzeí

Muzeum Vysočiny Třebíč uspořádalo tradiční veletrh muzeí

Muzeum Vysočiny Třebíč pořádalo tento týden 26. veletrh muzeí České republiky. Jeho letošní podtitul zněl „Byli jsme při tom: Proměny českého muzejnictví 1990-2022“.

Ilustrační foto
20. května 2023 - 11:00

„A skutečně po celou tuto dobu byl v třebíčském muzeu Jaroslav Martínek, pro kterého byl letošní veletrh zároveň posledním ve funkci ředitele, neboť na konci června v muzeu končí a od 1. července nastupuje do zasloužené penze. Proto mu zcela oprávněně připadlo právo zahájit i zakončit tento veletrh,“ uvedl Roman Fabeš, náměstek pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů Kraje Vysočina.
 
Do Centra tradiční lidové kultury v Třebíči se sjeli muzejníci napříč naší republikou, aby se podělili o své zkušenosti v oboru za poslední tři desítky let, při využívání nových technologií, tvorbě výstav a stálých expozic, muzejních programů a také společně debatovali nad úlohou muzeí v dnešní hektické společnosti a jak mohou přispět k jejímu rozvoji. V rámci přednáškových bloků prvního dne zazněly velmi různorodé avšak tematicky laděné příspěvky. Jako první přednášející dostala slovo Jitka Padrnosová ze Státního okresního archivu Třebíč, která nastínila zajímavé dějiny místa, ve kterém se přítomní posluchači právě nacházeli. Připomínky všech předchozích 25 ročníků se ujal Jaroslav Martínek, který byl u všech osobně přítomen. V průběhu prvního dne dále zazněly například tyto přednášky: Asociace muzeí a galerií ve vývoji i aktuálně, Nová ICOM definice muzea a její význam pro rozvoj muzeí, Projekt MATRA a české muzejnictví, 25 let MUSAIONfilmu (1998-2023), Expozice a výstavy 1990 a 2020. Databáze výstavní činnosti muzeí, Rekonstrukce muzea středního Pootaví, Modernizace expozic Muzea Vysočiny Jihlava a jejich muzejní akademie. A mezi nimi nechyběla ani zástupkyně Ministerstva kultury ČR Zuzana Malcová, která přítomným zrekapitulovala péči o tradiční lidovou kulturu v ČR po roce 1990.

 


Druhý veletržní den velice vtipnou formou zahájil opět Jaroslav Martínek s přednáškou Byli jsme při tom – digitalizace evidence sbírek v třebíčském muzeu, ve které vyzdvihl existenci čárového kódu. Neboť balení žvýkaček bylo vůbec prvním výrobkem, který byl takto označen.  Muzeum dokázalo, že umí aktivně zapojit účastníky, neboť během slov pana ředitele roznesli jeho kolegové všem v sále dané žvýkačky. Dopoledne byly dále odprezentovány příspěvky Expoziční proměny muzejní pobočky v Moravských Budějovicích, Modernizace prezentace Památníku Lidice, Mezinárodní trienále skla a bižuterie JABLONEC 2023 a další aktivity muzea, EMYA 2016 – byli jsme při tom a Co se nám podařilo v uplynulých 30 letech. Po celou dobu veletrhu si zájemci mohli navíc vyzkoušet virtuální realitu Památníku Lidice nebo se nechat obejmout jihlavským mamutem. Ve středu v poledne byl oficiálně za bouřlivého potlesku Jaroslavu Martínkovi veletrh ukončen a účastníci plni dojmů se buď rozjeli zpět domů nebo ještě využili komentované prohlídky expozic Muzea Vysočiny Třebíč.

NovinkyVysočina.cz informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Kraj Vysočina.

(rp,novinkyvysocina.cz,foto:krajvysocina)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%