Svátek má: Doubravka

Regiony

Velikost textu:

Muzeum se raduje. Získalo historický poklad z Osové Bítýšky

Muzeum se raduje. Získalo historický poklad z Osové Bítýšky

Nález 184 mincí pražských grošů z lokality Osová Bítýška z léta loňského roku obohatilo sbírky Muzea Vysočiny Jihlava.

Ilustrační foto
26. dubna 2018 - 11:00

Patří k důležitým hmotným pramenům pro studium složení oběživa na Moravě v 15. století. "Rovněž významně přispívá ke studiu typologie a chronologie pražských grošů Václava IV.,“ popsala nález pro Novinkyvysocina. cz náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Při dopravní nehodě na Pelhřimovsku se vážně zranil dvacetiletý řidič

Poctivému nálezci náleží odpovídající odměna za odevzdání historicky cenného depotu. Nejstarší odevzdaná ražba jsou pražské groše Karla IV. avšak pouze ve třech kusech, převažující část depotu tvoří pražské groše Václava IV. v různých variantách v počtu 181 kusů.

Všechny dochované mince v nálezu jsou raženy ze stříbra. Puncovní  úřad potvrdil provedenou expertízou  téměř 95 procentní podíl stříbra v hmotnosti nálezu.  Mince byly dochovány v kvalitě nesoucí patrné stopy oběhu.

Nálezci stříbrného pokladu budou po zásluze odměněni

Mezi poslední „poklady“ odevzdané do sbírek muzeí Kraje Vysočina patřil v roce 2015 nález z lokality Horní Rápotice, v roce 2016 nález v lokalitě Dolní Čepí a loni v lokalitě Nová Ves u Chotěboře.(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: turistickelisty.cz)