Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Muzea a galerie hlásí za léto přes 116 tisíc návštěvníků

Muzea a galerie hlásí za léto přes 116 tisíc návštěvníků

Podle posledního přehledu dosáhla návštěvnost v krajských muzeích a galeriích v hlavní turistické sezoně přes 116 000 lidí. Více než 82 tisíc návštěvníků navíc využilo akční jednotné vstupné ve výši 20 korun.

Hrad Roštejn
16. října 2020 - 11:00

Vstupné v červnu letošního roku schválila Rada Kraje Vysočina jako jeden z nástrojů na podporu cestovního ruchu a zároveň jako připomenutí 20 let od vzniku kraje. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Děti a senioři pak mohli navštívit krajské kulturní instituce úplně zadarmo. V červenci se návštěvnost pohybovala okolo 50 tisíc návštěvníků, v srpnu zavítalo do některého z muzeí nebo galerií pod správou kraje asi 46 tisíc lidí a i září hlásí úspěšnou bilanci, a to přes 19 tisíc návštěvníků.
 


Největšími lákadly byly tradičně hrady Kámen a Roštejn a také Muzeum Vysočiny Třebíč, které sídlí v jednom z nejkrásnějších vysočinských zámků, který je zároveň pod ochranou organizace UNESCO společně s třebíčskou dominantou Bazilikou sv. Prokopa a židovskou čtvrtí.

„Také hrad Roštejn potvrzuje svoji turistickou atraktivitu a navíc nedávno prošel s pomocí evropských dotací kompletní rekonstrukcí interiérů i exteriérů a nabízí nové interaktivní prohlídkové trasy. Roštejn se v letošní sezóně stal vůbec nejnavštěvovanější krajskou památkou. Od července do září sem zavítalo více než 43 tisíc návštěvníků,“ popisuje náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová. Ve srovnání s předchozími lety je toto číslo téměř dvojnásobné.


Ještě více si v průměrné návštěvnosti oproti minulosti polepšily hrad Kámen a zmiňované třebíčské muzeum. Tam návštěvnická čísla rostla o více než 100 %. Konkrétně na hrad Kámen zavítalo téměř 29 tisíc lidí a do Třebíče zamířilo více než 26 tisíc návštěvníků.

Jako úspěšnou budou hodnotit turistickou sezonu také v galeriích v Novém Městě na Moravě a v Havlíčkově Brodě, kde se návštěvnost zvýšila v desítkách procent.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)