Svátek má: Lumír

Regiony

Velikost textu:

Mobil pomůže záchranářům najít místo nehody

Mobil pomůže záchranářům najít místo nehody

Nová mobilní aplikace pomáhá Zdravotnické záchranné službě Kraje Vysočina. Jejím hlavním úkolem je vyhledat polohu pacientů, kteří volají na linku 155.

Stačí jeden dotek, který může zachránit život
11.březen 2016 - 08:00

„Pokud se dostanete do život ohrožující situace, stačí přidržet nouzové tlačítko na displeji a spustit tak vytáčení tísňové linky,“ vysvětluje hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek s tím, že z telefonu se automaticky odešla zpráva, která záchranáře informuje o aktuální poloze zraněného, případně i o tom, že se léčí s vážnou nebo chronickou nemocí.

Aplikace pro chytré mobilní telefony tak může zachránit život. „Často si lidé v krizových situacích, například při dopravní nehodě nebo úrazu v terénu, nevybaví nebo nedokážou popsat, kde se nacházejí. Pokud budou vybaveni mobilem s touto aplikací, zmáčknou pouze tlačítko a o vše ostatní se už postaráme,“ přibližuje ředitelka Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina Vladislava Filová. Hlavní výhodou aplikace s názvem Záchranka je to, že využívá dnešní moderní zařízení, které je schopné přesně stanovit místo události při zásahu v terénu. Po stisknutí tlačítka je volající přepojen na záchrannou službu Kraje Vysočina, a pokud je telefon schopen zjistit přesnou polohu, odesílá ji formou datového spojení nebo prostřednictvím SMS zprávy přímo do informačního systému krajské záchranné služby.

Běhounek: Něco, co funguje, nemá být za každou cenu měněno

Novinka má řadu dalších funkcí. Majitel může dopředu v nastavení vyplnit informace o závažných onemocněních, případně alergiích nebo užívaných lécích. Tyto důležité údaje se pak odešlou společně v nouzové zprávě, která stanovuje polohu pacienta. Aplikace nabízí i interaktivní návod pro poskytnutí první pomoci a najdete v ní i seznam nejbližších pohotovostí nebo lékáren.

Novou mobilní aplikaci využívají ode dneška všichni záchranáři po celém Česku. Dostupná je ZDARMA pro telefony s operačními systémy Apple iOS a Google Android. Uvedení aplikace Záchranka neznamená žádnou změnu v dostupnosti linky 155. Tuto linku je možné i nadále volat z jakéhokoliv telefonu. Novinkyvysočina.cz informovala Jitka Svatošová z tiskového oddělení Krajského úřadu Kraje Vysočina.

(kp,novinkyvysocina.cz,foto:Kraj Vysočina)