Svátek má: Ondřej

Regiony

Velikost textu:

Milujeme Jihlavu počtvrté: Fotografové a jejich pohled na město

Milujeme Jihlavu počtvrté: Fotografové a jejich pohled na město

Do 7. listopadu mohou lidé na Masarykově náměstí obdivovat nejlepší fotografie 4. ročníku soutěže Milujeme Jihlavu. Do soutěže se i letos zapojili fotoamatéři i profesionálové. 

Výstava na Masarykově náměstí.
26. října 2020 - 11:01

Celkem zaslali 531 snímků. Na „horním“ náměstí je instalováno 34 porotou vybraných fotografií. Další, včetně těch z minulých ročníků, si ale mohou zájemci prohlédnout na webu milujemejihlavu.cz. Jak vysvětlil organizátor soutěže Petr Soukop, lze zde také zapnout filtr „Vítězné“ fotografie.

Teprve velký formát a reálná instalace ale podle pořadatele dávají snímkům skutečně vyznít. I letos výstava přináší řadu motivů – záběry zvířat, městských zákoutí, momentek, zdejší přírody atd. Záměrem porotců bylo vybírat snímky kvalitní, nadčasové a tematicky různorodé.  Důraz byl podle Soukopa položen také na originalitu pohledu.

Hned vedle poetického pohledu na rybniční hladinu na snímku Petra Sokola Barvy podzimu je tak k vidění např. kouřící komín na fotografii Karla Ženíška. Člen Klubu fotografů přírody ČMMJ podle svých slov pořizoval fotografii teleobjektivem přes celou Jihlavu několik hodin po setmění, kdy průmyslová zóna nenápadně vypouští proti denním hodinám velké množství kouře.

K vysoce oceňovaným snímkům letošního ročníku patří mezi laiky i odborníky fotografie člena Horáckého fotoklubu Jihlava Karla Slimáčka. Jeho černobílou fotografii „Jihlavská panoramata“ vystavili dokonce organizátoři v nadstandardně velkém formátu, Petr Soukop ji řadí na nejvyšší příčku soutěže.  Snímek s dominantami jihlavských věží v mlžném oparu pořizoval K. Slimáček za časného dubnového rána z krajiny nad Vyskytnou.


Nádherné Slimáčkovy fotky mlžné Jihlavy vyzdvihuje také porotce soutěže Petr Klukan. Stejně jako loni řadí velmi vysoko také snímky jihlavské grafičky a fotografky Evy Bystrianské, jejíž rukopis charakterizuje jako naprosto svébytný a rozpoznatelný.

„Snímky to na první pohled nejsou ´typicky jihlavské´, a možná pro někoho ani líbivé. Ale na druhý pohled jsou neobyčejně silné, neboť vyjadřují atmosféru a náladu neuvěřitelně dokonale. A přitom daný okamžik je v nich zachycen jaksi mimoděk. K vyznění fotek přispívají i zjemnělé barvy. Takže za sebe mohu říci - Evo, bravo!“ konstatuje P. Klukan.  

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)