Svátek má: Laura

Regiony

Velikost textu:

Městské byty mají pomoci bezdomovcům i lidem v exekuci

Městské byty mají pomoci bezdomovcům i lidem v exekuci

Postupné odstraňování bezdomovectví si klade za cíl Jihlava. Město kvůli tomu uzavřelo tříletou spolupráci s realizátory projektu Posílení znalostní základny samospráv pro snižování a ukončování bezdomovectví.

Ilustrační foto
7. dubna 2019 - 11:00

Město má  20 bytů pro osoby v sociální nouzi. Podle jihlavského radního Daniela Škarky (Fórum Jihlava) však nepostačují. „To se jeví jako nedostatečné. Některé rodiny nesplňují podmínky, aby mohly byty užívat, a to je trvalý pobyt v rámci Jihlavy, a druhou je bezdlužnost vůči městu,“ doplnil radní.

Pro lidi, kteří podmínky nesplňují, chce radnice ze svého fondu vyčlenit deset bytů, které budou rozprostřeny po celém městě. A to i z důvodu, aby nevytvářely sociálně vyloučenou lokalitu. Byty by sloužily především osobám, které z popsaných důvodů kritérium na přidělení bytu pro osoby v sociální nouzi nesplňují.

V souvislosti s tím vedení města rovněž připravuje systém, jak potřebné osoby zmapovat a vytvořit jejich evidenci. „Potřebujeme najít efektivní systém, který umí pracovat i s rodinami, které tady žijí deset let, ale nemají trvalý pobyt. Potřebujeme vytvořit systém prokazatelného pobytu,“ nastínil Škarka.

Dle radního je v krajské metropoli přibližně každý desátý občan v exekuci. I na ně se město zaměří. „Musíme vytvořit systém jak prevence, aby ty rodiny neskončily na ulici, tak i sociální bydlení pro ně, což už je hašení požáru,“ dodal Škarka.      


Na konci roku 2016 vlastnilo město 514 bytových jednotek v městských a privatizovaných domech, 15 bezbariérových bytů, 336 bytů v domě s pečovatelskou službou a 20 bytů pro osoby v nepříznivé sociální a životní situaci.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)