Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Město Jihlava se poprvé objevila na zlaté minci

Město Jihlava se poprvé objevila na zlaté minci

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou minci v hodnotě 5 tisíc Kč věnovanou městu Jihlava. Mince o průměru 28 milimetrů a váze 15,55 gramu je už v prodeji.

Hejtman kraje Vysočina Vítězslav Schrek prezenzuje zlaté mince
12. října 2021 - 11:00

Podle informace odboru komunikace jich ČNB vydala celkem 10.700 mincí ze zlata o ryzosti 999,9, z nichž je 3100 kusů v běžném a 7600 kusů ve špičkovém provedení. Liší se od sebe povrchovou úpravou a provedením hrany. Vyrazila je Česká mincovna v Jablonci nad Nisou.

„Nominální hodnota mince 5000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší,“ uvedla mluvčí ČNB Markéta Fišerová s tím, že cena zohledňuje mimo jiné i aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Minci lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

Na zlatých mincích z cyklu Městské památkové rezervace jsou v emisním období 2021-2025 zobrazena česká města s dochovanými historickými jádry či komplexy budov a doplňující infrastrukturou. Jihlava se stala v desetidílném cyklu druhým z těchto ztvárněných měst.


Jak sdělil obchodník Aleš Bacík z Havlíčkova Brodu, tržní cena mince převyšuje 23 tisíc korun. Cena emisní je bezmála 21 tisíc korun. Zlaté mince, ale třeba i bankovky jsou investicemi pro lidi, kteří nechtějí mít peníze na účtech.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)