Svátek má: Miloš

Regiony

Velikost textu:

Města Vysočiny čekají kvůli covidu nižší příjmy i příští rok

Města Vysočiny čekají kvůli covidu nižší příjmy i příští rok

Radnice na Vysočině očekávají, že budou mít kvůli koronavirové epidemii podstatně nižší příjmy z vybraných daní i v příštím roce. V řadě měst budou zastupitelé schvalovat návrhy nového ročního rozpočtu na prosincových zasedáních.

Ilustrační foto
26. listopadu 2020 - 11:00

Podle ankety tyto návrhy většinou nezahrnují možné dopady daňového balíčku, který minulý týden schválila Sněmovna.

Krajská Jihlava předpokládá, že by kvůli zrušení superhrubé mzdy mohla přijít o 20 milionů Kč. "Připravený rozpočet na rok 2021 kvůli tomu ale nebudeme v tuto chvíli upravovat," uvedl mluvčí města Radovan Daněk. Zastupitelstvo bude nový rozpočet schvalovat 17. prosince. "Daňové příjmy uvažujeme na úrovni 90 procent schváleného rozpočtu 2020," uvedl. Mezi akcemi, které kvůli tomu budou pozastaveny, je i zahájení revitalizace Masarykova náměstí.

Pro letošek schválený rozpočet padesátitisícové Jihlavy počítal s výdaji 1,264 miliardy a příjmy 1,155 miliardy Kč. Celkové příjmy Jihlavy by v roce 2021 měly být o procento vyšší než v rozpočtu pro letošek, což je ale dané tím, že město začne samo provozovat své vodovody a kanalizace.

Havlíčkobrodská radnice chystá na rok 2021 vyrovnaný rozpočet, u výdajů je nechaná rezerva 15 milionů korun. "S tím, že bychom tu rezervu rozdělili až v průběhu roku, v případě, že situace bude taková, že to bude možné," řekl starosta Jan Tecl, který je také senátorem za ODS.


Za letošek očekává Havlíčkův Brod meziroční pokles příjmů ze sdílených daní o 18 milionů na 327 milionů Kč. Návrh nového rozpočtu, který projedná prosincové zastupitelstvo, obsahuje kvůli koronaviru další snížení daňových příjmů na 318 milionů Kč. Možné dopady daňového balíčku také nezahrnuje. Rozpočet Havlíčkova Brodu schválený pro letošek obsahoval příjmy a výdaje 623 milionů Kč.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)