Svátek má: Květa

Regiony

Velikost textu:

Mariánský sloup v Jihlavě opraví, lípy půjdou k zemi

Mariánský sloup v Jihlavě opraví, lípy půjdou k zemi

Kořeny lip prorůstají do podloží Mariánského sloupu, narušují cihlovou vyzdívku a nadzvedávají schodiště v obvodu. Vitalitě sloupu neprospěl ani nevhodný přípravek.

Mariánský sloup v Jihlavě
8. června 2019 - 11:00

Ten byl zřejmě použit při restaurování v roce 1983 a snížil difuzitu kamene. Město proto objednalo opravu sloupu, oplocení se kolem sloupu objeví již v červnu, lešení se kolem jihlavské památky postaví v červenci.

„Již nyní se počítá s tím, že ostatní lípy dlouho nevydrží. Stav těch prvních, které jsme skáceli, byl opravdu špatný a ostatní stromy se k jejich stavu přibližují. Nepomůže tomu ani sucho, které stále trvá, ani zkrácení kořenového systému při restaurování. Nicméně Mariánský sloup, pokud ho budeme udržovat v dobrém stavu, tady zůstane ještě hodně dlouho po lípách,“ uvedla primátorka města Karolína Koubová.

Prorůstání kořenů lip bylo prokázáno již při posledním restaurování v roce 2009. O dva roky později se město postaralo alespoň o odstranění drobného kořenového systému, který směřoval do středu sloupu. Větší kořeny však památku dále deformovaly a propouštěly vlhkost.

„Restaurování památky je vzhledem k jejímu současnému stavu velmi potřebné, pokud by se neprovedlo, tak by nadále docházelo k nevhodným degradačním procesům, například odlupování vrstev kamene ze soklu, ztráta modelace díla a podobně,“ doplnil Ondřej Stránský.


V rámci restaurátorských prací bude proveden průzkum stavu, skladby a barevnosti kamene, čištění a konsolidace kamene, modelační doplnění destrukcí a chybějících částí, celoplošný ochranný nátěr, repase atributů, čištění a nátěr litinového zábradlí a řetězů, konzervační ošetření.

Kvůli současnému stavu se rozestupují jednotlivé díly památky a již nyní je velmi pravděpodobné, že bude potřeba Mariánský sloup restaurovat i po skácení všech ostatních lip. Letošní restaurování město vyjde na 891 tisíc korun, investici do Mariánského sloupu částkou 720 tisíc podpoří dotace v rámci Programu regenerace Městské památkové rezervace.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)