Svátek má: Naděžda

Regiony

Velikost textu:

Maratonec z Vysočiny: Pochody jsem bral zostra

Nejstaršímu žďárskému maratonci Aloisi Bradáčovi bude letos 2.října 79 let. Stále vitální muž pochází z Mostišť u Velkého Meziříčí a na kontě má přes 2000 závodů.

Momentka A.Bradáče z filipínské Manily
20. srpna 2019 - 11:00

Kdyby jen to - v nohách ještě dobrých 90 tisíc tréninkových kilometrů. Je držitelem titulu Mistr Evropy veteránů ze silničního běhu na Maltě a pro 3. místo si doběhl v Austrálii na Olympijských hrách veteránů. Bronz má i z ME ve Francii.

Aloisi Bradáčovi se blýskly na krku i další cenné medaile. „V cizině jsem vyhrál celkem šestkrát, byla to mistrovství, mítinky a seniorské závody,“ ohlíží se. Milou vzpomínku má na pražskou Stromovku v roce 1999, kde v „šestihodinovce“ coby 59letý vyhrál kategorii 50 – 59 let. Cenu mu předávala ikona české atletiky - Dana Zátopková.

Maratonec říká, jak se vlastně k běhu dostal, neboť v mládí hrál divadlo, prolézal jeskyně a bavila jej vysokohorská turistika. A pochody na vojně, jak říká, bral zostra.

Teď, ve svých skoro 79 letech. běhá jen občas. Kromě charitativních akcí jako je Běh pro hospic, má rád zážitky. Každoročně se účastní takzvané „sranda“ akce s názvem Valentýnský běh, kdy parta ze Žďárské ligy mistrů vyráží ulicemi v úborech zamilovaných.

Další akce? Dne 14. září nadšenci poběží Žďárské schody.
(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)