Svátek má: Brigita

Regiony

Velikost textu:

Lidé ve Velkém Beranově: Logistické centrum u nás nechceme!

Lidé ve Velkém Beranově: Logistické centrum u nás nechceme!

Lidé v obci Velký Beranov na Jihlavsku v místním referendu nepodpořili výstavbu logistického centra společnosti Penny Market v katastru obce. Proti bylo 561 hlasujících, pro výstavbu se vyslovilo 232 lidí.

Ilustrační foto
13. října 2021 - 11:00

V referendu hlasovalo 78,8 procenta oprávněných voličů, kterých bylo v obci 1052. Referendum je platné a pro obec závazné, řekl starosta Milan Pulicar. O výstavbě logistického centra hlasovali lidé ve Velkém Beranově v referendu už před třemi lety. Vznik centra odmítli. Mezitím kraj postavil silniční obchvat, který by sklady odděloval od obytné zástavby. Podle starosty to ale lidi nepřimělo změnit na logistické centrum názor.

Vyhlášení opakovaného referenda podpořila pracovní skupina, která s investorem jednala. Jeho odpůrci poukazovali na to, že kvůli skladům se zničí zemědělská půda. Připomínali i to, že minulé referendum obecní zastupitelstvo vyhlásit nechtělo, rozhodl o něm až soud. Ve Velkém Beranově žije skoro 1300 lidí.


Firma Penny Market zabývající se maloobchodním prodejem potravin poslala radě obce otevřený dopis s nabídkou obnovení diskuse o případném vzniku logistického centra v lednu. Podle údajů na webu obce slíbila dát Velkému Beranovu po dokončení centra jednorázově osm milionů korun a následně přispívat na činnost místních spolků.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)