Svátek má: Filip

Regiony

Velikost textu:

Lidé sledují nenošení roušek. Dělníci na stavbě je nemají, stěžují si

Lidé sledují nenošení roušek. Dělníci na stavbě je nemají, stěžují si

Kamkoli jdete mimo svůj domov, musíte mít od čtvrtka 19. 3. roušku. Dle rozhodnutí vlády je nutné ji mít všude – a to i když jdete v parku, venčíte psa, jste na zahradě.

Ilustrační foto
31. března 2020 - 11:00

Kontrola dodržování tohoto nařízení dle mluvčí ministerstva zdravotnictví Jitky Nováčkové spadá pod obecní úřady obcí s rozšířenou působností – na Jihlavsku tedy má tento „dozor“ na starosti jihlavský magistrát a městský úřad Telč. V krajském městě se zatím ještě nestalo, že by lidé magistrát zahltili hlášeními o tom, že někdo roušku nenosí.

Aneta Hrdličková, mluvčí jihlavské radnice, přiznává, že případy ale jsou. Přibližuje, že občané si často stěžují na to, že dělníci na stavbách roušky nenosí. „Ti jsou ale v uzavřeném pásmu a roušky mít nemusí. Problém byl s dělníky ze zahraničí, kterým museli strážníci současná opatření tlumočit, jelikož jim v celostátních médiích nerozuměli,“ říká Hrdličková.

Podle ní lidé většinou volají na městské informační nebo dobrovolnické centrum. Odtud putují informace na městskou policii. „Nejlepší bude volat rovnou nám. Zrychlí se tím proces a uvolní se městské linky,“ prosí ředitel jihlavské městské policie Jan Frenc. Na hlášené místo jsou vysláni strážníci, kteří vyzvou, aby si člověk roušku nasadil. Pokud si ji odmítne nasadit, mohou případ postoupit Krajské hygienické stanici.„Blokovou pokutu za samotné nenošení roušky totiž strážníci, ale ani policisté PČR, udělit nemohou. Ti mohou v tomto ohledu udělit například pokutu za neuposlechnutí výzvy, která může dosáhnout až 10 tisíc,“ vysvětluje Hrdličková s tím, že zatím v Jihlavě pokuta za neuposlechnutí výzvy strážníky udělena nebyla.

Poslali však přibližně deset záznamů na hygienu. Ta může uložit tomu, kdo odmítá nosit roušku, pokutu až v rámci milionů korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)