Svátek má: Izabela

Regiony

Velikost textu:

Lidé se za poslední rok mnohem více věnují svým zahrádkám

Lidé se za poslední rok mnohem více věnují svým zahrádkám

Začalo nám jaro a to přináší hlavně zahradníkům možnost velké realizace. Právě za poslední rok, kdy je ve velkém omezen pohyb a jsou téměř nulové možnosti dovolené, lidé znovu začínají objevovat kouzlo zahradničení.

Prodejna zahrádkářských potřeb.
29. března 2021 - 11:00

Znát je to v hobby marketech i malých zahradnictvích či obchodech se zemědělskými potřebami. „Zahrádka je jediné, co lidem zbylo. Aktuálně jdou ve velkém na odběr cibulky, brambory, semínka… Z nich hlavně bylinky – bazalka, máta, meduňka, rozmarýna, libeček…,“ říká vedoucí jihlavské semenářské prodejny Kristýna Latzková.

Poslední rok byl pro všechny zahrádkáře po dlouhých letech opět dost vlhký. Hlavně v létě to ale přineslo plíseň, která sedla hlavně na okurky a rajčata. Bylo i hodně slimáků. „Jak bylo vlhko, ožírali kde co  - saláty, zelí, ředkvičky, šli na bylinky, květiny… Dlouhé roky jsme si stěžovali, že je sucho, teď to bylo přesně naopak,“  zdůrazňuje odbornice z jihlavské prodejny.

Doporučuje, aby se proto pěstitelé připravili už s předstihem na hlavní sezonu nákupem prostředků na škůdce – mšice, molice a výše zmiňované slimáky. Kdo si chce s podzimem užít vlastní sklizeň, měl by si už nyní nakoupit dobrou sadbu brambor. Na výběr jsou druhy rané, velmi rané, ale i pozdní. Všechny se hodí do drsnějšího podnebí a podmínek našeho kraje. „Zákaznicí mají oblíbené odrůdy, pro které se každý rok vracejí,“ říká Kristýna Latzková.

Kraj Vysočina opět podpoří chovatele, včelaře i zahrádkáře

Se sázením brambor do půdy je ale lepší ještě počkat, a to až na konec dubna -  začátek května. Zatím je pěstitelé mohou nechat předklíčit někde v teple. Už nyní je na čase koupit cibuli sazečku. K dostání jsou cibulky na uskladnění, lahůdkové, množilka… „Letos máme i jarní česnek – Lumír. Sází se začátkem dubna, aby byla prohřátá půda, sklízí se na podzim,“ přibližuje K. Lazková.

Mariánský sloup je dominantou Masarykova náměstí ve Stříbře

Další jarním tématem jsou v těchto dnech také ovocné stromky. V semenářské prodejně seženete různé druhy jabloní, hrušní, rybízů, višní, třešní, kanadské borůvky, ostružiny, maliny… Zatím s jejich sázením ale vyčkejte na teplejší období.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)