Svátek má: Matouš

Regiony

Velikost textu:

Letní festival Energie pro kulturu v Třebíči přinesl plno dobré nálady

Letní festival Energie pro kulturu v Třebíči přinesl plno dobré nálady

Hity kapely Kašpárek v rohlíku nebo třebíčské kapely Kucharski nesoucí se z pódia povzbuzovaly každého, kdo druhý den festivalu nasedl na handbike Nadace ČEZ a minutou jízdy podpořil základní umělecké školy v Třebíči a v Hrotovicích.

Kašpárek v rohlíku
10. srpna 2020 - 19:47
(Komerční sdělení)

Návštěvníci „festu“ plného energie podpořili obě organizace částkou vyšší než 102 tisíc korun.

Podzámecká niva v Třebíči s krásným panoramatem baziliky a zámku se v teplých prázdninových dnech na dva dny zaplnila návštěvníky letního putovního festivalu s příznačným názvem Energie pro kulturu. Lákadly této akce, která má po době koronavirového půstu podpořit umělce a nabídnout divákům plnohodnotnou zábavu, jsou jména jako Anna K., Aneta Langerová, Meky Žbirka nebo Tatabojs. V Třebíči navštívilo festival na dva tisíce osob, které se ve dvou dnech 6. a 7. srpna bavily při představení Cirku La Putyka, výživném koncertu Kašpárku v rohlíku a třešničkou na dortu bylo páteční podvečerní vystoupení kapely MIG 21. Projekt má za cíl podpořit známé celebrity i lokální umělce. Právě proto mohli návštěvníci sami podpořit regionální umělecké školy a poslechnout si jak jejich vystoupení, tak také další třebíčské kapely či shlédnout divadelní představení ochotnického souboru z Předína. Putovní festival se dále přesouvá do Hradce Králové, Českých Budějovic, Ostravy a Liberce, kde zakončí svoji štaci 11. září .

V areálu podzámecké nivy nechyběly stánky s občerstvením, místní terapeutická kavárna Vrátka, kterou žádný z Třebíčáků nemohl minout, výtvarný workshop ZUŠ Třebíč a také ČEZ Energy zóna, kde si malí i velcí návštěvníci hráli, tvořili, odpočívali, ale také vydávali energii na oranžových handbicích za bouřlivého povzbuzování okolí. Na Oranžové kolo Nadace ČEZ zasedla také senátorka Hanka Žáková. „Vybrala jsem si kolo určené pro ZUŠ Hrotovice, která je pro mě srdeční záležitostí, ale moc dobře vím, že s třebíčskou ZUŠ se nejedná o žádnou konkurenci,“ říká s úsměvem senátorka za Třebíčsko. „Mám radost, že darované finance podpoří mladé talenty a ráda jsem se osobně zapojila. Je tu moc hezká atmosféra,“ říká Hana Žáková.Jako poslední ručně šlápli do pedálů ředitel ZUŠ Hrotovice Jakub Lojda a ředitelka ZUŠ Třebíč Eva Vaňková. „Protože se máme rádi a spolupracujeme, tak si kola prohodíme,“ řekl před závodem s úsměvem ředitel hrotovické ZUŠ Jakub Lojda. Pro Třebíč bylo vyšlapáno 52 313 korun, o trošku méně dostane hrotovická ZUŠ 49 933 korun. „Děkujeme za tuto skvělou prezentační akci i darované finance. Využijeme je pro výtvarný obor a práci s grafickou úpravou fotografií,“ říká Eva Vaňková, ředitelka ZUŠ Třebíč. Hrotovická škola využije peníze na techniku pro podpůrnou výuku – nahrávání lekcí, které se velice osvědčilo v době pandemie.

Ještě než na pódiu vystoupil frontman skupiny MIG 21 Jirka Macháček, předali za Skupinu ČEZ a Nadaci ČEZ symbolické šeky zástupcům obou obdarovaných organizací ředitel JE Dukovany Roman Havlín a Jana Štefánková.

(novinkyvysocina.cz,foto:cez)