Svátek má: Ferdinand

Regiony

Velikost textu:

Letecká show v Jiřicích. Nebe opět plné letadel

Letecká show v Jiřicích. Nebe opět plné letadel

Červen je v Jiřicích u Humpolce vždy poutním místem pro letecké modeláře z celé ČR. Letošní čtrnáctý ročník nabízí v sobotu 24. 6. 2023 pestrou škálu modelářského i pilotního umění, které lze na obloze spatřit.

K akci
17. května 2023 - 11:00

Kraj Vysočina je proslulý svou láskou k letectví, symbolem regionu už dávno nejsou jen brambory a kamení. Letecký modelářský klub v Jiřicích u Humpolce zase proslul svou pohostinností při pořádání svých ročníků na setkání s modeláři ze všech koutů republiky.

K vidění tak opět budou stroje všech generací, od průkopníků letectví, bitevníky z první i druhé světové války až po tryskáče současnosti. Parádní program nejen pro rodiče s dětmi, kterým akrobaté nedovolí sklonit z oblohy hlavu. Není to nadsázka, ale pouhý fakt.

Odhad nad zlato

Letošní ročník je v prostranství letiště obohacen o autosalon se zahraničními vozy a hlavně o soutěž, která se jen tak nevidí. Máte dobrý odhad? Pak vám nebude dělat problém potěžkat si v ruce opravdovou  zlatou cihlu. Třem výhercům, kteří se co nejvíce skutečné váze a míře cihly přiblíží, bude od společnosti BHS Praha odměnou gram ryzího zlata v nemalé finanční hodnotě.Zaniknou některé kluby?

Dlužno podotknout, že i když je Česká republika světová modelářská velmoc, legislativa v součinnosti s Evropskou unií se v provozování modelářských letišť neustále zpřísňuje. Což v některých ustanoveních není zrovna nejšťastnější nápad, jako například dohledání vlastníků pozemků letištních i okolních ploch. Tato poněkud zbytečná byrokratická zátěž může způsobit i zánik některých klubů, údajně korunovaná i nemalým poplatkem nově za zápis do katastrálních map.

Zbývá jen doufat, že pro připravované letecké show bude mnohem moudřejší alespoň počasí a pak stačí účastníkům jen popřát šťastný start i přistání.

(rp,Petr Štrompf, novinkyvysocina.cz, foto: Vladimír Brabec)Souhlasíte s tím, že odbory pohrozily vládě vyhlášením generální stávky?

Ano
transparent.gif transparent.gif
50%
Ne
transparent.gif transparent.gif
25%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
25%