Svátek má: Běla

Regiony

Velikost textu:

Kůrovcová kalamita z ptačí perspektivy. Smutný pohled

Kůrovcová kalamita z ptačí perspektivy. Smutný pohled

Likvidace kůrovcem napadených stromů je všudypřítomnou kulisou života na Vysočině. Na přelomu srna a září byla opět naplánována a provedena série monitorovacích (rekognoskačních) letů.

Letecký monitoring lesů Vysočiny
5. září 2019 - 11:00

Lety jsou pravidelně hrazeny z prostředků Ministerstva zemědělství. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Lesničtí odborníci, vlastníci lesů i pracovníci státní správy lesů mají možnost díky leteckým pohledům posoudit vývoj kůrovcové kalamity na celém území kraje. Lehké dopravní letadlo umožňuje pomalý let v relativně malých výškách.


„Pro vlastníky lesa jsou tyto lety i nyní, kdy situace v lesích není dobrá, vítanou pomocí. Další podanou rukou je opakované poskytování mimořádných krajských dotací, v poslední době zejména na budování oplocenek,“ komentoval situaci radní Martin Hyský, který zároveň při prostudování získaného leteckého materiálu vyslovil obavu z dalšího pokračování chřadnutí lesů na Vysočině.


Kůrovcová kalamita se nejdříve objevila na jihovýchodě a jihu Kraje Vysočina, postupně zachvátila další, nemalou část území. V současné době k nejméně postiženým oblastem patří masiv Žďárských vrchů a Javořice.
(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)