Svátek má: Gizela

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina zlepšuje péči osobám s tělesným postižením

Kraj Vysočina zlepšuje péči osobám s tělesným postižením

Na výstavbu a vybavení transformovaných domácností pro osoby s mentálním a kombinovaným postižením čerpá Kraj Vysočina už sedm let dotace z evropských fondů.

Ilustrační foto
6. července 2018 - 11:01

Přechod z ústavního typu péče na péči komunitní ale nespočívá jen ve výstavbě domů pro bydlení a zřizování doprovodných ambulantních služeb pro obyvatele regionu.

"Ačkoli se finančním objemem jedná o nejnáročnější aktivitu celého procesu, není jedinou. Neméně důležité je následné poskytování služeb, přičemž existuje vysoké riziko přenosu ústavních prvků do komunitní služby," vysvětluje pro Novinkyvysocina.cz  náměstek hejtmana pro oblast sociálních věcí Pavel Franěk.
 
Tyto tendence mohou mít jak klienti, tak zaměstnanci zařízení v přímé péči i ve vedoucích pozicích. S tím, aby ústav doopravdy zůstal „za dveřmi“, pomáhají evropské fondy prostřednictvím Operačního programu zaměstnanost.


V aktuálním programovém období najde mimo ústav novou adresu 136 klientů ústavů sociální péče (Domov Háj, Domov Kamélie Křižanov a Domov ve Zboží), Kraj Vysočina plánuje ještě vybudovat novou kapacitu komunitního bydlení pro 12 klientů z Domova ve Věži.

Během několika týdnů zahájí Kraj Vysočina např. práce na transformovaném bydlení v Třešti.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)