Svátek má: Roman

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina zafinancuje úpravu lyžařských tras

Kraj Vysočina zafinancuje úpravu lyžařských tras

Kraj Vysočina bude příští rok po tříleté přestávce opět dotovat úpravu lyžařských tras. V grantovém programu nabízí obcím a dalším organizacím, které se o stopu pro běžkaře starají, celkem 800 tisíc korun.

Ilustrační foto
14. prosince 2019 - 11:00

Tato podpora je součástí grantového programu Infrastruktura cestovního ruchu 2020, který projednalo v úterý krajské zastupitelstvo. Když je dost sněhu, najdou běžkaři upravené tratě na Žďársku, Jihlavsku i v dalších částech Vysočiny. Kolem Nového Města na Moravě bylo minulou zimu možné tratě projíždět přes dva měsíce, což stálo kolem 450.000 korun. Největší část z těchto nákladů zaplatily členské obce Mikroregionu Novoměstsko.

"Jsem rád, že se k tomu kraj zase rozhodl a že ty finanční prostředky budeme moci na údržbu tratí čerpat," řekl předseda mikroregionu Miloš Brabec. Tratě využívá hodně běžkařů, což Brabec považuje za jednu z nejlepších reklam Vysočiny. Když bude dost sněhu, najdou lyžaři v zimě na Novoměstsku až 150 kilometrů stop.

Dotační programy na údržbu lyžařských tras kraj pravidelně vyhlašoval mezi roky 2013 a 2016. Protože ale běžkařům v těchto zimách nepřálo počasí, nabízené peníze byly využity jen z menší části.

Například v roce 2016 bylo z nabízeného milionu korun mezi žadatele rozděleno 382.000 korun. Proto se kraj rozhodl využít tyto peníze v jiných svých grantových programech, sdělila Zuzana Vondráková z krajského úřadu. Doplnila, že pouze v roce 2018 dostal Mikroregion Novoměstsko od kraje individuální podporu 100.000 korun.


Nový dotační program zahrnuje kromě 800.000 korun na úpravu lyžařských stop také dalších 700.000 korun na vybavení turistických tras a stezek. Pokud se v jedné části programu peníze nevyčerpají, bude je možné převést do jeho druhé části. Nejvyšší možná dotace na jeden projekt údržby stop je 200.000 korun.


Kraj Vysočina na příští rok připravil 41 grantových programů. Žadatelům z řad obcí, neziskových organizací i podnikatelů v nich v součtu nabídne 321,85 milionů korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)