Svátek má: Sabina

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina se zapojil do kampaně Sázíme budoucnost

Kraj Vysočina se zapojil do kampaně Sázíme budoucnost

Tuto kampaň za návrat stromů do krajiny iniciovala brněnská Nadace Partnerství, o. p. s., ve spolupráci s Ministerstvem životního prostředí ČR. Jejím cílem je, aby za každého obyvatele byl vysázen jeden strom.

Ilustrační foto
7. října 2020 - 11:00

Dnes je do kampaně zapojena i řada firem, škol, ale také významných osobností. Kraj Vysočina je jedním z nejvíce postižených krajů kůrovcovou kalamitou. Za poslední dobu zde došlo k velkému úbytku stromů, které bude potřeba nahradit.

"Podporujeme novou výsadbu, abychom obnovili přirozené funkce, které stromy v přírodě mají, a tím není myšleno pouze zadržování vláhy. Podporu tomuto projektu vyslovila také Komise Rady Asociace krajů CŘ pro životní prostředí a zemědělství, jejímž jsem členem,“ uvádí pro Novinkyvysocina.cz radní kraje pro oblast lesního a vodního hospodářství, zemědělství a životního prostředí Martin Hyský.

Kraj je také realizátorem místní Agendy 21, jejímž cílem je dosažení udržitelného rozvoje. Ve svých aktivitách již v minulých letech aktivně přispěl k sázení stromů, kdy v rámci mezinárodního projektu s Rakouskem s názvem MagNet byla jedna skupina aktivit zaměřená na výsadbu tradičních odrůd na našem území.

V aktuálně řešených projektech se věnujeme také péči o veřejná prostranství a parky u příspěvkových organizací. Na ochranu přírody pořádáme například dobrovolnickou akci Čistá Vysočina, do které se každoročně zapojuje přes 20 tisíc obyvatel kraje, kteří uklízí odpadky od komunikací a toků řek. Kraj také podporuje dotacemi vlastníky lesů k osazování vykácených ploch. Za poslední dva roky od něj získali 150 milionů korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)