Svátek má: Simona

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina přivede k hradu Roštejn novou vodu

Kraj Vysočina přivede k hradu Roštejn novou vodu

Studna hradu Roštejn v letních měsících vysychá. Nedostatek vody na gotickém hradě má už v polovině letošního roku vyřešit nový vrt.

Hrad Roštejn
9. března 2018 - 11:00

Padesát metrů hluboký vrt vykazuje dostatečnou kapacitu.  "Bude napojen na potrubí stávajícího řádu a bude v prvé řadě sloužit především jako posilující zdroj v době letních měsíců,“ informoval Novinkyvysocina.cz náměstek hejtmana pro oblast majetku a financí Martin Kukla.
 
Původní studna hradu Roštejn byla vyhloubena v 80. letech minulého století, je vzdálena několik set metrů od hradu. "V posledních třech – čtyřech letech pravidelně už v červenci vysychá, situace je řešena provizorně, přistavuje se cisterna pro zásobování sociálních zařízení a bufetu,“ popisuje současný stav náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu Jana Fischerová.

Hrad Roštejn na Vysočině zpřístupní nové expozice

Situaci s letním nedostatkem vody vyřeší definitivně nový 50 m hluboký vrt severozápadně od paty hradu. „Jakmile pomine mrazivé počasí, budou zahájeny práce na připojení nového vrtu na stávající řad a novou směšovací stanici. Voda z nového vrtu bude vedena stávající trasou,“ doplnil Martin Kukla.
 
Voda z nového „roštejnského“ vrtu poteče na hradě už letos v červenci.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)