Svátek má: Zuzana

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina otevřel Centrum tradiční lidové kultury

Kraj Vysočina otevřel Centrum tradiční lidové kultury

Kraj Vysočina za podpory Interreg V-A Rakousko – Česká republika poslední rok rekonstruoval objekt zemědělské usedlosti na Cyrilometodějské ulici v Třebíči.

Z Centra tradiční lidové kultury v Třebíči.
7. prosince 2019 - 11:00

Ta je známá také jako Šmeralův dům. V objektu z roku 1824, který je kulturní památkou, bude nově sídlit Centrum tradiční lidové kultury fungující pod krajským Muzeem Vysočiny Třebíč. Rekonstrukce objektu v majetku Kraje Vysočina přišla na 19 miliónů korun.

Za další zhruba čtyři miliony bude pořízeno vybavení. „Zemědělská usedlost nabízí možnost využít potenciál interiérových i exteriérových prostor, soustředit sem jak živá kulturní vystoupení souborů, výuku lidových tanců, jarmarky tradičních řemesel nebo ukázky obyčejů,“ informovala náměstkyně hejtmana pro oblast kultury a památkové péče Jana Fischerová.
 
Nové Centrum tradiční lidové kultury získalo více než 500 m2 zastavené plochy.  Východní, historicky nejcennější křídlo bylo rekonstruováno konzervativním způsobem s důrazem na obnovení původní historické podoby objektu. Bezbariérová křídla jižní a západní, která prošla v druhé polovině minulého stolení nešetrnou rekonstrukcí, byla upravena v duchu kontrastu mezi nově provedenými konstrukcemi a kvalitně provedenými opravami původních konstrukcí.Hlavní multifukční sál, který vznikl z původní stodoly, bude využíván jako výstavní prostor a hlavně jako prostor pro pořádání krytých kulturních a přednáškových akcí pořádaných Muzeem Třebíč. Bývalý statek rodiny Šmeralovy je usedlostí z roku 1824.

Přijměte pozvání do Horácké galerie v Novém Městě na Moravě

Původně byla součástí samostatné vesnické lokality, která byla postupně pohlcována sídelním útvarem města Třebíč. Objekt získal stát do svého vlastnictví koupí od původních majitelů v 50. letech minulého století.

(pšt, novinkyvysocina.cz, Foto: Kraj Vysočina)