Svátek má: Otmar

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina má další Mistry tradiční rukodělné výroby

Kraj Vysočina má další Mistry tradiční rukodělné výroby

Krajské zastupitelstvo udělilo další tři tituly Mistr tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina. Ocenění patří Marii Žilové a její dceři Evě Jurmanové z Nového Veselí.

Ceny pro vítěze rukodělných řemesel
8. února 2018 - 11:01

Dámy byly oceněny za tradiční techniky a postupy při zpracování zmenšených součástek lidových krojů. Uznání se dostalo i kameníkovi Jaroslavu Fiegerovi ze Světlé nad Sázavou. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Vyniká v řemeslném umu při zhotovování výrobků z kamene, mimo jiné i obilních mlýnků a sekeromlatů. Seznam Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina čítá už osm jmen.
 
V roce 2016 získali ocenění v oblasti tradiční lidové kultury pilníikář Drahomír Smejkal a mistr kolář Aleš Uherka, v následujícím roce přibyli do rodiny Mistrů tradiční rukodělné výroby Kraje Vysočina další tři jména.

Jsou to Hana Šmikmátorová, která se věnuje malování horáckých kraslic, Jindřich Toman vyrábějící štípané holubičky a Jindřich Holub za výrobu šindele tradičním postupem. 

Výtvarníci z Vysočiny vystavují v dolnorakouském Sankt Pöltenu

Drahomír Smejkal a Aleš Uherka se navíc mohou pyšnit i titulem Nositel tradice lidových řemesel, který je udělován na celostátní úrovni.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)