Svátek má: Liliana

Regiony

Velikost textu:

Kraj Vysočina chce vyčerpat na opravy silnic 330 milionů ze SFDI

Kraj Vysočina chce vyčerpat na opravy silnic 330 milionů ze SFDI

Schválení rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury na letošní rok znamená pro kraje potvrzené čtyři miliardy korun na opravy silnic II. a III. tříd.

Ilustrační foto
18. února 2021 - 11:00

Mezi jednotlivé kraje bude částka rozdělena poměrně podle celkového počtu kilometrů silnic v jejich vlastnictví. Vysočina bude mít k dispozici 329,751 milionu korun.

„Ve srovnání s předchozími roky nám byly peníze ze SFDI přiznány rekordně brzy. Je to dáno tím, že poprvé jsou peníze na opravy krajských silnic přímo součástí rozpočtu fondu a nebudou schvalovány ad hoc. Tím pádem nemusíme čekat na rozhodnutí do druhé poloviny roku a ani předfinancovávat připravené stavební akce z krajského rozpočtu,“ uvedl hejtman Kraje Vysočina Vítězslav Schrek a doplnil, že stavební akce budou opět realizovány prostřednictvím Krajské správy a údržby silnic Vysočiny. V loňském roce obdržel Kraj Vysočina ze SFDI částku 349,315 milionu korun.

„Krajská správa a údržba silnic má už nyní k dispozici seznam připravených akcí za přibližně 1,7 miliardy korun, který odešleme spolu s potvrzením našeho zájmu o čerpání přidělené částky na SFDI. Zásobník budeme posílat celý, tak abychom mohli akce operativně vybírat podle připravenosti i aktuální situace a nemuseli SFDI žádat o dodatečné schválení,“ přibližuje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Miroslav Houška. Krajská správa a údržba silnic je nyní připravena začít soutěžit zhotovitele, aby se s opravami mohlo začít hned na jaře s novou stavební sezonou.

Od roku 2013 poskytl Státní fond dopravní infrastruktury na opravy silnic Kraji Vysočina 1,859 miliardy korun. Další peníze ze SFDI dostává kraj na řešení nehodových úseků. V tomto případě se jedná o nepravidelné příspěvky v jednotkách milionů korun ročně.Příklady vybraných staveb, které budou letos prostřednictvím KSUSV realizovány za prostředky SFDI:
  • III/3487 Herálec – Květinov křiž. I/34
  • II/150 Světlá nad Sázavou most ev.č. 150-017
  • II/403 Pavlov – křiž. I/23(Pavlov–Nevcehle)
  • II/406 Hodice průtah
  • II/128 křiž. I/19 – Černovice
  • III/3906 Pyšel – Budišov
  • III/36051 Křižanov – Vídeň

NovinkyVysočina.cz informovala Jitka Svatošová, tisková mluvčí, Krajský úřad Kraje Vysočina.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:rsd)