Svátek má: Lumír

Regiony

Velikost textu:

Kraj opět podpoří činnost potravinové banky částkou 200 000 korun

Kraj opět podpoří činnost potravinové banky částkou 200 000 korun

Potravinová banka Vysočina sídlící Ledči nad Sázavou opět získá dotaci od Kraje Vysočina na svoji činnost.

Ilustrační foto
25. ledna 2021 - 11:00

Podporu ve výši 200 000 korun na pokrytí části provozních nákladů tento týden odsouhlasila Rada Kraje Vysočina. „Potravinová banka má nezastupitelné místo v regionálním neziskovém sektoru. Podle údajů, které máme k dispozici, rozdala na Vysočině v loňském roce asi 6 600 osobám v nouzi téměř 225 tun potravin prostřednictvím více než třicítky smluvních odběratelů a spolupracujících organizací,“ říká krajský radní pro sociální oblast Jan Tourek. Kraj Vysočina podporuje ledečskou potravinovou banku od samého vzniku v roce 2014, od roku 2016 pak pravidelně částkou 200 000 korun.

Posláním potravinových bank je obecně proti hladu a proti plýtvání potravinami. Potravinové banky se proto snaží získávat zdarma přebytky ze zemědělské výroby, potravinářského průmyslu i věci dlouhodobější spotřeby, které pak skladují a prostřednictvím místních sdružení a neziskových organizací předávají lidem v nouzi a potřebným. Část potravin a spotřebního zboží se získává prostřednictvím celonárodních a regionálních potravinových sbírek.„Potravinová banka Vysočina má velkou výhodu, že vlastní velký objekt na adrese Barborka 1191 v Ledeč nad Sázavou, ve kterém má dostatečně velké skladovací prostory ke skladování potravin i s dostatečnou rezervou pro spolupráci se všemi poskytovateli sociálních služeb a se všemi obcemi s rozšířenou působností, tím dokáže pokrýt potřeby celého Kraje Vysočina,“ doplňuje radní Jan Tourek. V roce 2020 distribuovala potravinová banka na Vysočině 224,3 tun potravin, což je oproti roku 2019 více než dvojnásobný nárůst. Tehdy se potravinová pomoc vyšplhala na necelých 100 tun.

Činnost Potravinové banky Vysočina zajišťuje nyní šest pracovníků a provoz je financován jak krajským příspěvkem, tak i dotacemi měst a obcí, nadacemi, Českou federací potravinových bank a dalšími subjekty. Další peníze chce potravinová banka opět získat  z programů Ministerstva zemědělství. Mezi hlavními smluvními dodavateli potravin jsou zejména řetězce Albert, Tesco, Kaufland, Globus, Makro, Penny, COOP, DM drogerie.


NovinkyVysočina.cz informovala Eva Neuwirthová, tisková mluvčí, Krajský úřad Kraje Vysočina.

(rp,novinkyvysocina,foto:arch.)