Svátek má: Vladimír

Regiony

Velikost textu:

Kraj nabídne stipendia budoucím hutníkům, krejčím a skladníkům

Kraj nabídne stipendia budoucím hutníkům, krejčím a skladníkům

Hutník, krejčí a skladník - Kraj Vysočina rozšířil výčet středoškolských studijních oborů, při jejichž studiu a splnění podmínek, budou moci žáci pobírat stipendia a nově také odměnu za prokazatelně dobré výsledky ve studiu.

Ilustrační foto
29. listopadu 2018 - 11:00

„Důvodem této změny je snaha vedení Kraje Vysočina o intenzivnější motivaci mladých lidí ke studiu učebních oborů. V současné době na naše stipendia dosáhne v průměru 34 procent žáků ve středních školách v podporovaných oborech,“ uvedla pro Novinkyvysocina.cz radní Kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.
 
Mezi 27 stipendijními studijními obory s krajským stipendiem nově s platností od letošního školního roku figurují hutník, krejčí a operátor skladování, tedy obory o jejichž studium je v současné době dle statistik středních škol minimální až nulový zájem. U vybraných učebních oborů, např. pekař, kameník nebo zedník bylo zvýšeno měsíční stipendium ze 700 na 1000 korun.


Další vybrané nematuritní obory mohou náctiletí na Vysočině studovat se stipendiem 700 a 400 korun měsíčně. Tyto vybrané obory jsou navíc v případě dobrých výsledků z teorie i praxe „odměňovány“ prospěchovým stipendiem 2000 korun za pololetí. V minulém roce bylo podle původních pravidel mezi 790 stipendistů na všech bonusech rozděleno 2,633 miliónu korun z rozpočtu Kraje Vysočina.


Hlavní novinkou v krajské stipendijní politice je odměna za prokazatelně dobré výsledky ve studiu. Ta bude podle informací Jany Fialové už v letošním školním roce náležet žákům všech nematuritních, tedy učebních oborů zařazených v rozdělení oborů do skupiny H, kteří však nespadají do vyjmenovaných oborů, ale úspěšně vykonali závěrečnou zkoušku a mimo jiné studovali celou dobu se stanoveným průměrným prospěchem .

Žákyně a žáci na závěr studia mohou získat odměnu 10 tisíc korun.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)