Svátek má: Izabela

Regiony

Velikost textu:

Kraj chce být obcím partnerem v otázce hlubinného úložiště

Kraj chce být obcím partnerem v otázce hlubinného úložiště

V průběhu minulého týdne byly na krajský úřad doručeny dopisy z potenciálně zvažovaných lokalit pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu.

Hana Hajnová jedná se starostou Dolní Cerekve Zdeňkem Dvořákem.
3. března 2021 - 11:00

V současné chvíli jsou takové lokality na území Kraje Vysočina dvě – tzv. lokalita Hrádek, spadající do oblasti pod Čeřínkem na Jihlavsku, a lokalita Horka na Budišovsku. Novinkyvysocina.cz o tom informoval tiskový odbor Kraje Vysočina.

Obce z okolí Čeřínku požádaly radu kraje o spolupráci, pomoc a nabídly společnou koordinaci dalšího postupu, obce z Budišovska poslaly stejný dopis jako loni a požadující projednání této otázky znovu na zasedání krajského zastupitelstva.
 
 Radní kraje se touto problematikou už zabývali mj. při přípravě programového prohlášení rady a dohodli se na formulaci, že „v otázce výběru možné lokality pro hlubinné úložiště radioaktivního odpadu, která se Kraje Vysočina stále týká, trváme na tom, aby byl výběr finální lokality proveden se zohledněním oprávněných zájmů dotčených obcí i kraje a po vypořádání veškerých důvodných rizik souvisejících s umístěním.“Zároveň se krajští radní dohodli, že hlavní kontaktní osobou bude v této problematice i nadále první náměstkyně hejtmana Hana Hajnová. „Se starosty dotčených obcí jsem již v kontaktu, i přes aktuální situaci se mi podařilo s některými s nich sejít a probrat možnosti společného postupu,“ uvádí Hana Hajnová a doplňuje: „V pátek 26. února jsem na zmíněné dopisy odeslala odpovědi s návrhem na vytvoření společné komunikační platformy, kde bychom si mohli předávat informace a zároveň se domlouvat na koordinaci společného postupu. Jako zásadní vidím schopnost definovat společné zájmy všech dotčených obcí a poté hledat cesty, jak jich dosáhnout. Projednání otázky úložiště na nejbližším jednání krajského zastupitelstva proto v tuto chvíli nepředpokládám.“

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)