Svátek má: Lenka

Regiony

Velikost textu:

Knihovna s nulovou spotřebou energie roste rychleji

Knihovna s nulovou spotřebou energie roste rychleji

Z novostavby budoucí Krajské knihovny Vysočiny se stává další dominanta Havlíčkova Brodu. Je hotovo 95% monolitické konstrukce. V květnu přijdou řemesla a pracovat se začne na fasádách.

Výstavba nové knihovny
11. dubna 2019 - 11:00

"Pokud se podaří firmě udržet současné pracovní tempo, mohli bychom veškeré stavební práce dokončit o několik týdnů dříve, než je plánováno,“ říká pro Novinkyvysocina.cz po absolvování kontrolního dne na stavbě náměstek hejtmana pro oblast ekonomiky a majetku Martin Kukla.

Krajská knihovna Vysočiny za zhruba 143 miliónů korun má být stavebně dokončena v červenci 2020, následovat bude montáž interiérů.

Třípodlažní maximálně funkční a účelná budova bude mít podobu navrženou architektem Milanem Stejskalem a dopracovanou ART Projektem Jihlava. Knihovníkům budou k dispozici tři podlaží, přičemž nejspodnější z nich bude sloužit jako depozitář pro tisíce publikací.

Železobetonový skelet knihovny stojí na až 11 metrů hluboko zapuštěných pilotách, v nejvyšším bodě bude knihovna 13 metrů vysoká. Krajská knihovna bude moci využívat velký konferenční sál pro kulturní, společenské i vzdělávací akce s kapacitou cca 100 osob a kavárnu.


"Celkem bude zastavěno 1 336 m2 plochy a díky patrům bude mít knihovna k dispozici 3 548 m2 užitné plochy, v rámci stavby se počítá se dvěma technickými výtahy a jedním výtahem pouze pro přemísťování knih,“ popisuje parametry Jana Fischerová, náměstkyně hejtmana pro oblast kultury, památkové péče, cestovního ruchu a mezinárodních vztahů.
 
Knihovna bude patřit díky své ideální orientaci a zateplení ke stavbám s nulovou spotřebou energie.

(pšt, novinkyvysocina.cz, foto: Kraj Vysočina)