Svátek má: Hana

Regiony

Velikost textu:

Klíšťové encefalitidy je na Vysočině nejvíc za deset let

Klíšťové encefalitidy je na Vysočině nejvíc za deset let

Klíšťovou encefalitidou, proti které se lze chránit očkováním, onemocnělo na Vysočině za první pololetí letošního roku 18 lidí, v meziročních srovnáních nejvíc za deset let.

Ilustrační foto
23. července 2020 - 11:00

Loni za stejnou dobu bylo nemocných devět. Informaci řekla Alena Dvořáková, ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice.

„Je to významný nárůst, dá se říct v malých číslech, nicméně Kraj Vysočina je již dlouhodobě na druhém místě v počtu onemocnění na 100.000 obyvatel za Jihočeským krajem, je to významná choroba," řekla Dvořáková. Za nárůstem mohou být podmínky, které letos klíšťatům svědčí včetně teplé zimy a naopak nepříliš teplého, ale vlhkého léta.

Nejúčinnějších ochranou proti nemoci je očkování. Na Vysočině ho má asi 24 procent populace. "Očkovat se je možné ještě teď, pokud chtějí mít lidé na podzim ochranu, jinak je možné celoročně, na očkovánípojišťovny přispívají," řekla Dvořáková.


Nejvíc nemocných podle ní přibývá v době letních prázdnin. Za celý loňský rok onemocnělo na Vysočině klíšťovou encefalitidou 77 lidí, jeden v souvislosti s nemocí zemřel. Byl to muž z Třebíčska narozený v roce 1949, očkovaný nebyl.

Léčba klíšťové encefalitidy, nehnisavého zánětu mozkových blan nebo mozku je obtížná, léčí se jen příznaky. V první fázi se objevují teploty s charakteristickými příznaky - únavou, bolestmi hlavy, svalstva a malátností. Po částečné úlevě ve druhé fázi nastupují nesnesitelné bolesti hlavy, závratě, malátnost a vysoké teploty.

(pšt, novinkyvysocina.cz, zdroj: Jihlavské listy)